Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-04-2021 21:16

ABD, Türk Cumhuriyetleriyle temasta

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakanları ile çevrimiçi ortak bir görüşme gerçekleştirdi. Blinken, ABD ile bu ülkeler arasındaki iş birliği alanlarını değerlendirdi.

ABD, Türk Cumhuriyetleriyle temasta

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken ile Türk Cumhuriyetlerinin dışişleri bakanları arasındaki ortak görüşme hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre görüşmede, ABD ile Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan arasındaki iş birliği alanlarının derinleştirilmesi ve bölgesel konularda koordinasyonun artırılması hususları ele alındı.

Blinken, görüşmede bu ülkelerin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı konusunda ABD’nin her zaman net bir tutum içinde olduğunu vurguladı.

Görüşmede ayrıca, Afganistan barış süreci, korona virüsü salgını ile mücadele ve iklim değişikliği konuları da ele alındı.

ABD ile söz konusu 5 Türk Cumhuriyeti arasında “C5+1” adıyla yürütülen iş birliği platformu, ABD'nin Orta Asya ile ilişkilerini düzenlediği önemli bir platform olarak kabul ediliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA