Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 24-04-2021 21:45   Güncelleme : 25-04-2021 00:52

“İncirlik üssü kapatılıp ABD askerleri evlerine gönderilmelidir”

Perinçek, yerel ya da uluslararası bir mahkeme kararı olmadığı müddetçe Türkiye’nin hukuken soykırım yapmakla suçlanamayacağını belirterek, “İncirlik üssü, derhal Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol altına alınmalıdır ve 15 gün içinde Amerika’nın askerleri evlerine gönderilmelidir” dedi.

“İncirlik üssü kapatılıp ABD askerleri evlerine gönderilmelidir”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları hakkında yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’yi Ermenilere ‘soykırım’ uygulamakla suçlamasını, Habertürk televizyonunun canlı yayınında değerlendirdi.

Perinçek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Twitter’da yayınladığı ilk mesajında “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasî fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz” açıklamasını da değerlendirdi.

“BM’ye anlatabildik ama Türk Dışişlerine anlatamadık”

Öncelikle bu konunun hukukî esasının ortaya konması gerektiğini belirten Perinçek, “Üzülerek belirtiyorum, biz Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterine bu işin hukukî özünü kavratabilmişiz, anlatabilmişiz, öğretebilmişiz. Yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararıdır bu işin özü. Yargı içtihadıdır; ama bizim, çok üzülerek söylüyorum, Dışişleri Bakanlığımıza, İbrahim Kalın Bey’e, efendim Fahrettin Altun Bey’e, Ömer Çelik Bey’e ve Numan Kurtulmuş Bey’e öğretememişiz, kavratamamaışız. Türk Devleti, bu işin özünü, hukukunu bilmiyor. Şu açıklamalar, hiçbir şey bilmediklerini gösteriyor. Bunu niçin söylüyorum? Onları üzmek için değil, öğrenmeleri için. Öğrenmezlerse, hep böyle hiçbir zaman dayanağı olmayan ve Türkiye’yi savunmaktan aciz laflar söylerler.” diye konuştu.

“Hukuken mahkeme kararı yoksa soykırım da yoktur”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamasını “hukuken saçma sapan” olarak nitelendiren Perinçek, “Çünkü bu bir tarih tartışması değil; bu bir hukuk tartışması.” dedi.

Perinçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hâlâ bu arkadaşlarımız, bu Türkiye devletini yöneten mevkilerde olan bu arkadaşlarımız, bunun bir hukuk meselesi olduğunu anlamış değiller. Olayı devamlı böyle tarihçilere havale etmek, tarih tartışmasında mevzilenmek… Bu işi anlamak mı istemiyorlar, Amerika’dan mı korkuyorlar, Amerika’nın karşısında duramıyorlar mı? Onu anlamış değilim. Bir cümle söyleyeceğim: AİHM’nin yerleşmiş 3 tane kararından sonra, Sırbistan, Hırvatistan kararında, diğer kararlarında devamlı tekrarlanan bilmem Fransız Anayasa Mahkemesinin, Avrupa ülkelerinin çeşitli yüksek mahkemelerinin, İsviçre Federal Mahkemesinin vesaire, dediği bir tek şey var. “AİHM’nin kararına göre, mahkeme kararı yoksa soykırım yok.” Mahkeme kararı ne? 1948 BM Sözleşmesine göre yetkili mahkeme ya yerel mahkeme olacak (…) veya uluslararası adalet divanı olacak. Şimdi ne Uluslararası Adalet Divanı’nın ne de (yerel mahkemelerin) soykırım yapıldığına dair bir kararı yok. ‘Mahkeme kararı yok, soykırım yok.’ Bu, Türk hukuku değil. Bu, uluslararası hukuk ve uluslararası planda kabul edilmiş.”

Bu konuyu sadece Anayasa Hukuku Profesörü TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un anladığını ifade eden Perinçek, “Bugün TBMM Başkanımıza, Sayın Şentop’a teşekkür ediyorum” dedi.

Uluslararası hukuka göre ortada bir ‘soykırım’ olmadığını vurgulayan Perinçek, bu sebeple Türkiye’den tazminat talebinde de bulunulamayacağını söyledi. Perinçek, “Bu kararın hukukî bir değeri yok, siyasî değeri büyük” dedi.

Tarih tartışmasıyla hukuk tartışmasının ayrılması gerektiğini ifade eden Perinçek, “Tarih tartışmasında bir otorite var mı? Size soruyorum; tarih tartışmasında en sonunda bir karar verecek bir otorite var mı? Yani tarihçilerin üstünde? Ama hukukta, yargıda bir otorite var. O otorite kim? Mahkeme. Mahkeme karar verirse, ‘soykırım’ derse soykırım vardır. Mahkeme karar vermemiş, soykırım yoktur. Bu kadar basit.” diye konuştu.

“İncirlik üssü derhal kapatılmalıdır”

Perinçek, Biden’a eylemli bir cevap verilmesi gerektiğini belirterek, “İncirlik üssü, derhal Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol altına alınmalıdır ve 15 gün içinde Amerika’nın askerleri evlerine gönderilmelidir” dedi.

Perinçek, “Bakın, biz eğer Amerika’nın bu tehditlerine karşı ittifak potansiyelimizi kullanmazsak, eninde sonunda Doğu Akdeniz’de silahlı bir boy ölçüşmeyle karşı karşıya geliriz. O zaman da çok pişman oluruz. Ben, burada tarih önünde bütün Türk Milletine ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümete, bu uyarılarımı yapıyorum. Böyle bu işin şakası yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD’ye karşı kendi ittifak potansiyelini değerlendirmemesi halinde savaşın Türkiye’nin tepesinde patlayacağını ileri süren Perinçek, “Savaşı önlemenin yolu, caydırmaktır. Caydırmak da güçle olur.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA