Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-04-2021 07:42   Güncelleme : 25-04-2021 07:44

TASC, Biden’ın ‘soykırım’ suçlamasına tepki gösterdi

ABD’de 155 Türk derneğinin çatı kuruluşu olan Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC), sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Türk Amerikan toplumu, Başkan Biden’ın Osmanlı Ermenilerinin trajedisini soykırım olarak tanımlamasından dolayı hayal kırıklığına uğradı” ifadesini kullandı.

TASC, Biden’ın ‘soykırım’ suçlamasına tepki gösterdi

Yaşanan acıların Türkiye tarafından da inkâr edilmediği belirtilen açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) oldukça kötü olsa da orada bir soykırım olmadığı görüşüne katılırken, yaşanan kayıplardan müteessiriz.” denildi.

Osmanlı-Ermeni çatışmasının çok büyük acılara yol açtığına işaret edilen açıklamada, Ermeni sivillerin yanı sıra 1,1 milyon civarında Osmanlı Müslüman ve Yahudi sivillerin de Ermeni isyancıların elinde hayatını kaybettiği kaydedildi.

Açıklamada, Türk Amerikan toplumunun, liderleri suçlamalardan çok dayanışmayı desteklemeye teşvik ettiği belirtildi.

Diğer taraftan, Washington merkezli Türk Amerikan Derneği (ATADC), Biden’ın açıklaması üzerine Twitter sayfasında yaptığı açıklamada, “Tarih tarihçilerin işidir, siyasetçilerin değil.” ifadesini kullandı.

Biden’a daha önce bir mektupla “soykırım” ifadesini kullanmaması çağrısında bulunan dernek, gün içinde Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutunun önünde Türk Amerikan toplumunun düzenlediği protestodan kareler yayınladı.

Biden, 1915 olayları hakkında yaptığı açıklamada, “Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA