SİYASET
Giriş Tarihi : 01-05-2021 02:02   Güncelleme : 01-05-2021 02:04

Karaduman: Bill Gates, Türkiye’de ne kadar arazi satın aldı?

Saadet Konya Milletvekili Karaduman, Bill Gates’in Türkiye’de satın aldığı iddia edilen tarım arazileri ve Bill Gates Vakfı’nın Türkiye’deki faaliyetleri hakkında TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Karaduman: Bill Gates, Türkiye’de ne kadar arazi satın aldı?

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Microsoft şirketinin kurucularından Amerikalı iş insanı Bill Gates’in Türkiye’de tarım arazileri satın aldığına dair basında yer alan haberler üzerine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak cevap vermesi talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, soru önergesinde şunları kaydetti:

“Genellikle tarım, gıda ve insan sağlığı konularıyla güdeme gelen bilgisayar programcısı Bill Gates’in Trakya dâhil ülkemizin birçok bölgesinde aracı firmalar üzerinden binlerce dönüm tarım arazisi satın aldığı ile ilgili haberler ulusal basında yer almıştır. Bill Gates Vakfı Ortadoğu temsilcisinin 9 Aralık 2018 tarihinde Bakanlığınızı ziyareti ile ilgili bilgiler web sitenizde yer almaktadır. Ziyaretin ardından Gates Vakfı ve Bakanlığınız ortaklaşa çalıştay gerçekleştirmişti. 7 Mayıs 2019'da ise Gates Vakfı ve Dışişleri Bakanlığı arasında “Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesi” imzalanmış, bu belgenin "tarımsal kalkınma" alanında Bakanlığınızın Gates Vakfı'yla iş birliği yapmasını öngören bir belge olduğu belirtilse de içeriğiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşılamamaktadır.

Son zamanlarda insan sağlığını tehdit eden GDO’lu gıda ürünleri ve tohumların piyasadaki varlığı artmıştır. Bu durumun gıda ile ülkelerin kontrol edilmesi amacını gerçekleştirmek için çeşitli kuruluşlarca yaygınlaştırılmaya çalıştırıldığı bilinmektedir.

Bu bağlamda;

Son bir yıl içerisinde ülkemizde dışarıya satılan toprak miktarı toplamda ne kadardır? Bu satışlar hangi tarihte kimlere yapılmıştır?

Bill Gates’in tarım arazisi satın almak için aracı olacak kullandığı kişi ve firmalar hangileridir? Bakanlığınız bunu tespit etmek için bir çalışma başlatmış mıdır?

Gates Vakfı’nın ülkemizdeki faaliyet alanı nedir? Tarımsal kalkınma konusunda bu vakfın ne tür çalışmaları vardır? Bu çalışmalar Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi yapılıyor?

Gates Vakfı’nın ülkemizdeki faaliyetleriyle Bill Gates’in tarım arazisi satın alması arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?

Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesinin belirlediği çerçevede “tarımsal kalkınma” konusunda Bakanlığınızca yapılması zorunlu icraatlar nelerdir?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA