SİYASET
Giriş Tarihi : 01-05-2021 21:47   Güncelleme : 01-05-2021 21:49

Tatlıoğlu: Bir cumhurbaşkanı ‘Bay Kemal’ diye bağıramaz

İYİ Partili Tatlıoğlu, “Siz, 16 yıldızlı cumhurbaşkanı forsunun arkasından ‘Bay Kemal’ diye bağıramazsınız.” dedi.

Tatlıoğlu: Bir cumhurbaşkanı ‘Bay Kemal’ diye bağıramaz

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, TV5’de yayınlanan ve Hasan Basri Akdemir’in sunduğu “Ekonomi ve Ötesi” programında Ekonomist İbrahim Kahveci ile birlikte Türkiye gündemini değerlendirdi.

Türk devlet geleneğinde devlet başkanının herkesi kucaklayan niteliğine işaret eden İsmail Tatlıoğlu, devlet başkanının, milletin tamamının temsilcisi olması gerektiğini vurguladı.

Tatlıoğlu, şunları söyledi:

“Bizim tarihimizde devleti millete karşı hep kucaklayan bir sembolik temsilci vardır. Padişahlar budur. Sadrazam, yanlış bir şey varsa buna yüklenir, hükümettir. Hükümetler, yüzde 25 ile, 30 ile, 50 ile olur; ama devletin millete temsili yüzde 100 olmalı. Şimdi bu ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemimizle biz, devleti bütün millete karşı temsil edecek bir kişiden yoksunuz. Cumhurbaşkanı açığı var Türkiye’de. Siz, 16 yıldızlı cumhurbaşkanı forsunun arkasından ‘Bay Kemal’ diye bağıramazsınız. ‘Bay Kemal’ diye bağıramazsınız, orada cumhurbaşkanı, 84 milyonun kucaklayıcısıdır.

Ben, geçen orada da söyledim; burada da değerli izleyicilerimiz ile paylaşayım; (TC kimlik kartını göstererek) bu kimlik değil mi? Hepimizin cebindeki kimlik nedir İbrahim Bey? Bu, devletin tapusudur ve ben, 84 milyonda bir hissedarım. Herkes, 84 milyonda bir hissedar. Bilal’inki de Hilâl’inki de aynı. Dolayısıyla modern, ahlâklı ve de hukuka uygun bir sistemin getirisi budur. Bu çözer.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA