SİYASET
Giriş Tarihi : 01-05-2021 23:08   Güncelleme : 01-05-2021 23:23

“Millet İttifakı’nın başarısı, benim adaylığımın önündedir”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Türkiye’nin en büyük meselesinin ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’na çevrilen bir ucube sistem olduğunu ileri sürerek, “Dolayısıyla bu sistemin değişmesinin önüne geçecek hiçbir tavrım olmayacak. Bu kadar net söylüyorum.” dedi.

“Millet İttifakı’nın başarısı, benim adaylığımın önündedir”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Olaylar ve Görüşler Özel” programında soruları cevapladı.

Meral Akşener, kendi cumhurbaşkanı adaylığına dair bir soruyu cevaplarken şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan’ın ve iktidar partilerinin demokratik usullerle sandıkta seçmenin oyuyla gidebileceğine inanıyorum ve gitmesi gerektiğine inanıyorum.

Şimdi Meral Akşener, 24 Haziran’da cumhurbaşkanı adayı olmuş olduğu için, bana döndürüp herkes o soruyu soruyor; ‘Sen, aday mısın?’ Diyorum ki, bundan açık ne söylenebilir? Bir; onca yer gezdim. Seçmen, bunun farkında. Kendime dair, yani yarın ben cumhurbaşkanı olabileyim diye bırakın kelimeyi, cümleyi, harf çıkarmadım ağzımdan. Birincisi bu. İkincisi, bu açıklıkta söylüyorum; Ben, hiçbir, kendimle ilgili böyle vazgeçmeyeceğim hiçbir şey yok, bana dair. İki; Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu şartların en büyük sorunu, bu ‘tek adam’ meselesidir. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ diye getirilip, yani Türkiye’ye özgü (Türk tipi diye) getirilip ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ hâline çevrilen bu ucube sistemdir. Önceliğimiz, bu sistemi değiştirmek olmalıdır. Dolayısıyla bu sistemin değişmesinin önüne geçecek hiçbir tavrım olmayacak. Bu kadar net söylüyorum.”

Akşener, “Bu ittifakın başarısı, her şeyin önündedir. Benim adaylığımın önündedir. Ben, bunu bunun önüne koymuyorum diyorsunuz” şeklindeki soruya, “Evet. Bu netlikte söylüyorum bakın” diyerek karşılık verdi.

“Millet İttifakı’na çağırdığımı hissettirdiğimi anlamışlardır”

Meral Akşener, “DEVA ve Gelecek Partisi’ne, Millet İttifakı’na katılmaları için resmî bir davette bulundunuz mu?” sorusuna, “Biz, görüşüyoruz. Böyle resmî bir şekilde bir şey söylemedim; ama bu işin bütünleşerek büyümesi gerektiğini, istediğimi ihsas ettirdim, diyelim.” şeklinde cevapladı.

Bu partilerinin liderlerinin bu davete karşılıklarının ne olduğuna dair bir soru üzerine de Akşener, “Sayın Davutoğlu da Sayın Babacan da çok tecrübeli insanlar. Anlamışlardır herhalde; ama üzerinde konuşmadık. Arkadaşlarımız da vardı yanımızda. Onun için… Yani ne hissettiğimi, hissettirdiğimi anlamışlardır diye düşünüyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA