SİYASET
Giriş Tarihi : 02-05-2021 07:15   Güncelleme : 02-05-2021 07:30

“128 milyar dolar eritilmeseydi, para basılıp halka dağıtılabilirdi”

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, karşılıksız para basılmasının enflasyona sebep olacağını belirterek, karşılığının olması hâlinde Merkez Bankası’nın para basıp acil ihtiyaçların karşılanması için halka dağıtılabileceğini; ancak daha önce yedek akçe ve 128 milyar dolar tüketildiği için para da basılamadığını söyledi.

“128 milyar dolar eritilmeseydi, para basılıp halka dağıtılabilirdi”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Kanal 42” televizyonunda yayınlanan “Reaksiyon” programında, Muhammed Okur ile Rumeysa Zügül’ün sorularını cevapladı.

Ali Babacan, salgın döneminde yaşanan ekonomik sıkıntıları değerlendirirken, Merkez Bankası’nın yedek akçesi ve döviz rezervi eritildiği için para basılamadığını ve halkın acil ihtiyaçlarının karşılanamadığını anlattı.

Ali Babacan, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın döviz rezervi böyle eksiye düşmeseydi, şu anda Merkez Bankamız bizim, para basabilirdi. Böyle özel dönemlerde para basılır. Avrupa merkez bankası para bastı. Amerikan merkez bankası para bastı. 3 trilyon Euro, 3 trilyon dolar. Bakın… Japon merkez bankası para bastı. İsviçre merkez bankası para bastı. Pandemiden dolayı. Pandeminin etkilerini aşmanın bir yolu, yedek akçeniz vardır, o yedek akçenizi harcayabilirsiniz ya da para basarsınız. Bu dönemlerde basılan para, enflasyonist olmaz; ama hangi şartlarda? Bastığınız paranın karşılığı varsa. 130 milyar dolarlık döviz rezervi eritilmeseydi, Merkez Bankası’nın kendi sahip olduğu döviz olsaydı, basacağı para, karşılıklı para olacaktı ve karşılıklı para bastığı zaman da bu, enflasyonist olmayacaktı. Karşılıklı para basıp, vatandaşa bunu dağıtmak ve acil ihtiyaçlarını çözmek mümkündü. Avrupa bunu yaptı, Amerika bunu yaptı.

“Turşusunu kurmayacaktın da yıllarca rezervlerin artmasıyla niye övündün?”

(…) Para, karşılıksız basılırsa enflasyonist olur. Bir de normal dönemde ölçüyü kaçırırsanız, bu sefer acil ihtiyaçları değil de her şeyi satın alma eğilimi başlar. Bu sefer talep artar, fiyatlar artar. Ekonominin çarkları böyle yürüyor. Dolayısıyla bu pandemi döneminde bu kadar büyük sıkıntı yaşıyorsa bu ülke, (sebep) Merkez Bankası rezervlerinin eritilmesidir ve Merkez Bankası’nın yedek akçelerinin tüketilmesidir. Aksi halde çok daha kolay yönetilebilirdi; ama tabi bugün bakıyoruz, şimdi cumhurbaşkanı çıkıyor, diyor ki ‘Turşusunu mu kuracaktık?’ diyor. Peki, turşusunu kurmayacaktın da niye yıllarca, ben yüz tane konuşmasını çıkarabilirim bant kayıtlarından, rezervlerin artmasıyla niye övündü o zaman yıllarca?

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA