GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-09-2019 21:06   Güncelleme : 29-09-2019 21:13

Cumhurbaşkanlığı, Valilik ve İBB arasında “davet” atışması

İBB Başkanı İmamoğlu’nun ikinci deprem toplantısına davet edilmediği iddiası üzerine ilgili kurumların temsilcileri ayrı ayrı açıklama yaptılar. Yapılan açıklamalar, karşılıklı atışmaya dönüştü.

Cumhurbaşkanlığı, Valilik ve İBB arasında “davet” atışması

İBB Başkanı İmamoğlu ile devlet kurumlarının yetkilileri arasındaki “davet krizi” yeniden alevlendi. İBB Başkanı İmamoğlu, bu gün bir basın toplantısı düzenleyerek toplantıya davet edilmediğini ileri sürdü. İstanbul Valiliği de yazılı açıklama yaparak, İmamoğlu’nun ilgili kurulun üyesi olması sebebiyle zaten toplantıya katılmak zorunda olduğunu, özel davete gerek olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da bütün katılımcıların toplu olarak davet edildiklerini belirterek, “Afetin yönetimi davet beklemez. Kimse özel davet beklemesin” açıklamasında bulundu. Bu açıklamalar üzerine İmamoğlu, İBB’nin twitter sayfasından ve web sitesinden yazılı açıklama yaptı ve açıklamaların birbiriyle çeliştiğini ileri sürdü.

İmamoğlu’nun basın toplantısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu gün Florya’daki başkanlık konutunda basın toplantısı düzenleyerek, “davet krizi” konusunda açıklamalarda bulundu.

“Ben toplantıya çağrılmadım”

“Devletimin beni çağırdığı her toplantıya koşa koşa giderim” diyen İmamoğlu, nitekim İstanbul Valiliği’nde yapılan ilk toplantıya, son anda haberdar olmasına rağmen katıldığını hatırlattı.

İmamoğlu, toplantıya davet edildiğini iddia edenlerin açıklamaları gereken hususlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Beni kim çağırdı? Kim aradı? Kaçta aradı? Nasıl aradı? Bunu ispat etsinler. Desinler ki, ‘Biz İmamoğlu'nu aradık’. Oraya gelen insanlar, bir şekilde davet edildi her halde. Ben çağırılmadım. Birim başkanları çağrıldığı için, orada görevleri vardı ve gittiler. Ama ben çağırılmadım.

“Devlet terbiyem gereği 3 gün sustum”

Bu kadar net bir tavrı ortaya koyan bir kişi olarak, 3 gündür önüne gelenin bu toplantı ile ilgili yorum yapmasını, konuşmasını esefle kınıyorum. Bakanların, bazı siyasi parti temsilcilerinin bu konuyla ilgili, benim şahsımı hedef alarak, bu süreci bu şekilde yorumlamasını kınıyorum. Çok ayıp. Suskunluğumu fırsata çeviren insanları da acizlik olarak yorumluyorum. Çağrıldığım her devlet toplantısına, devletimin beni çağırdığı her toplantıya koşa koşa giderim. Suskunluğumun iki sebebi var: Bir tanesi bu depremin önüne geçmemesi ile ilgili direncim ve ısrarım. İkincisi de devlet terbiyem, devlet adamlığı terbiyemdir. Herkesin de bu hassasiyetle davranmasını beklerdim. Ama olmadı. Üzülüyorum.”

Valilik: Bütün katılımcılar davet edildi

İBB Başkanı İmamoğlu’nun basın toplantısının ardından, İstanbul Valiliği, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 26 Eylül’deki depremin ardından yapılan ilk toplantıya İmamoğlu’nun katıldığı, ertesi günkü toplantı için de bütün katılımcıların o toplantıda bilgilendirilip davet edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Sosyal medyada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın toplantıya davet edilmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Oktay: Afetin yönetimi davet beklemez

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, bir muhabirin sorusu üzerine, şu açıklamada bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hepimiz buradaydık. Talimatı ile diyorum. Bu ülkenin cumhurbaşkanının talimatıyla biz buradayız. Birisinin davetini beklemeyiz biz. Hele hele afetin yönetimi davet beklemez. Burada bir koordinasyon kurulu vardır. O koordinasyon kuruluna herkes gelmek durumundadır. 28 tane çalışma grubu var. 'Bu grup gelecek' denildiği anda herkes buradadır. Şimdi akşam toplantıyı yapıyorsunuz, 'sabah burada buluşacağız' diyoruz. Sayın bakanıma (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya) ayrıca davette bulunduğumu ben hatırlamıyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ben ayrıca davette bulunduğumu hatırlamıyorum. Valimize ayrıca davette bulunduğumu hatırlamıyorum. 1. Ordu Komutanı'na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'na Sahil Güvenlik Komutanı'na ayrıca davette bulunduğumu hatırlamıyorum. Emniyet buradaydı, İl Jandarma Komutanı buradaydı. Herkes sabah buradaydı. Bazılarına bu yetmiyormuş gibi ilâve davet de valilik tarafından yapıldı.”

“Bizim işimiz birilerine laf yetiştirmek değil” diyen Okyay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kimse özel davet beklemesin”

“Bizim işimiz kanal kanal dolaşmak değil, bizim işimiz kanal kanal dolaşanlara laf yetiştirmek veya cevap vermek değil. İnsanlar biraz otursun, işine baksın. Hele hele afette, afetin yönetimiyle ilgili sorumlu olduğu şehirde sorumluluğunu yerine getirsin. Sorumluluk, insan hayatı üzerinden siyaset yapmak değildir, gereğini yapmaktır. Gereğinin yapılmasıyla alâkalı nelerin olduğu, nasıl afetin yönetileceği ile ilgili her şey yazılıdır zaten. Kurallarıyla bellidir. Talimatı verdiğimizde herkes buraya gelir. Niye ayrıca özel de bir davet çıkarılıp iletildi, ona da gerek yoktur aslında. Talimat geldi mi herkes buradadır. Kimse özel davet beklemesin. Burada vatandaşımızın hayatı söz konusudur. Şöyle düşünüyorum: Görevinin gereğini yerine getiremeyenler ne yazık ki bunun psikolojik ezikliğiyle, farklı şekillerde ya gündem değiştirmeye çalışıyorlar veya sürekli başka şeylerle laf üretmeye çalışıyorlar. Biz iş üretmek için buradayız. Biz halâ da iş üretiyoruz, bundan sonra da iş üreteceğiz. İş üretmek isteyen her kim varsa kapımız sonuna kadar açıktır. Hepimiz aynı gemideyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetinin nasıl çalıştığı bellidir. Kuralları bellidir. Herkes bir konumda çalışacaksa o kuralları öğreniyor olmak, her şeye ayrı ayrı davet beklemiyor olmayı bilmesi de gerekir.”

İBB: Açıklamalar birbiriyle çelişiyor

Bu açıklamaların ardından İBB de “Zorunlu açıklama” başlığıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Valiliğimizce bu gün İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun değerlendirmelerini müteakip yapılan yazılı açıklamadaki çelişkiler üzerine zorunlu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Öncelikle ilk açıklamada daveti teyid eden valiliğimiz, bu günkü açıklamasında ise davet teyidi yerine bunun bir “görev ve sorumluluk” olduğunu belirterek ilk açıklaması ile ters düşmüştür. Bir diğer çelişki ise, Valiliğimiz Büyükşehir Belediye Başkanının, İl Afet ve Acil Koordinasyon Kurulu’nun doğal üyesi olduğunu ifade etmiştir. Oysa Valiliğimizin bağlı olduğu T.C İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, bu gün bir gazeteciye yaptığı açıklamada kendisine “Normalde bu toplantının protokolünde belediye başkanı yok” dendiğini açıkça belirtmiştir. Öncelikle bu konuda idarî makamların ortak bir kararı olmasını arzu ederiz. Devletimizin davet ettiği her toplantıya katılmak İBB Başkanı adına gurur verici bir ödevdir. Asıl devlet geleneğimize uymayan tavrın kamuoyu önünde maalesef yine kamu görevlileri marifetiyle İBB kurumu ve başkanının hedef gösterilmesi anlayışıdır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA