GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-05-2021 02:28

“Hasta Kovid olduğu halde değilmiş gibi bir kayıt yoktur”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hasta yakınının sosyal medya sayfasında yayınladığı ölüm raporu hakkında, “İddia edildiği gibi hasta Kovid olduğu halde değilmiş gibi bir kayıt yoktur. Hasta yakınına teslim edilen belge, defin işlemlerinin gecikmeden yapılması için nihāî inceleme yapılmadan düzenlenmiş ve incelemeye açık olan belgedir.” dedi.

“Hasta Kovid olduğu halde değilmiş gibi bir kayıt yoktur”

Koca, Twitter sayfasında yaptığı açıklamada, bir hasta yakınının sosyal medyada yayınladığı ölüm belgesi ile Kovid-19 tedavisi gören hastanın ölüm belgesinde yazan bilgilerden yola çıkarak, kişinin Kovid ölümünün saklandığının iddia edildiğini belirterek, hasta yakınının ve bazı siyasîlerin yayınladıkları belge ile kayıtlardaki ölüm belgesini yayınladı.

Cemal Küçükşahin'in bir vakıf üniversitesi hastanesinde Kovid-19 tedavisi görürken vefat ettiğini, kişinin ölüm belgesini düzenleyen doktorun ölüm sebebine “bulaşıcı olmayan hastalık” bilgisi girerek ölüm belgesini onayladığını ifade eden Koca, şu açıklamada bulundu:

“Ölüm belgelerinin onaylanması ve ölüm nedeninin belirlenmesi, takip eden hekimimizin sorumluluğundadır. Ancak ölüm belgeleri, hekimlerimiz onayladıktan sonra 3 ayrı hekimden oluşan bir üst komisyon tarafından incelenerek kontrol edilmekte ve bir hata ya da eksik olduğu düşünüldüğünde hekim bilgilendirilerek raporunu incelemesi istenmektedir.”

Hastanın 30 Nisan 2021 tarihinde ölüm raporunun hekim tarafından onaylandığını ve üst komisyon tarafından incelemesinden sonra 2 Mayıs 2021 tarihinde hekime rapor iade edilerek, hastanın Kovid-19 pozitif olduğunun ve bunun tanıda belirtilmesi gerektiğinin hatırlatıldığını belirten Koca, hekimin de raporunu yeniden düzenleyerek aynı gün onayladığını vurguladı.

Raporun son hālini sosyal medya sayfasında yayınladığını belirten Koca, şunları kaydetti:

“Bu hasta, kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde Kovid ölüsü olarak kayıtlıdır. İddia edildiği gibi hasta Kovid olduğu halde değilmiş gibi bir kayıt yoktur. Hasta yakınına teslim edilen belge defin işlemlerinin gecikmeden yapılması için nihai inceleme yapılmadan düzenlenmiş ve incelemeye açık olan belgedir. Hastanın ölüm belgesinde bulaşıcı olmayan hastalık yazılmış olmasının nedeni tedavisi 23 gün süren hastamızın bir süre sonra PCR test sonucunun negatif çıkmış olmasıdır. Hekim burada bulaşıcı bir durum kalmadığına hükmetmiştir ve nihai karar verici hekimin kendisidir. Özetle bir vakıf üniversitesi hastanesinde tedavi görürken ölüm raporunda tüm bilgilerin eksiksiz verilmediği bir vatandaşımızın devletimizin kayıtlarında durumu olması gerektiği gibi Kovid-19 olarak yer almıştır. Buradan bilgilerin güvenilirliğini şüpheli hale getirmenin kimseye faydası yoktur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA