SİYASET
Giriş Tarihi : 03-05-2021 12:27

“Cumhurbaşkanlığı, belediyeler üzerinde vesayet makamı oldu”

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, 39 yıldır uygulanan disiplin yönetmeliğinin değiştirilmesine tepki gösterdi. Ekmen, “Kararın 2019 yerel seçimleriyle ilişkili olduğu ve belediyeler üzerinde yeni bir vesayet yaratacağı açıktır.” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı, belediyeler üzerinde vesayet makamı oldu”

Resmî Gazete’de yayımlanan Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği’ne göre Cumhurbaşkanı, kamu idarelerinde görevli bütün memurlar hakkında disiplin amirliği yetkisini taşıyacak. Büyükşehir belediyelerinde çalışanların devlet memurluğundan çıkarılması cezasını verme yetkisi de Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’ndan alınıp, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na devredilecek.

“Birisi vahim, diğeri Anayasa’ya aykırı”

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, yaptığı yazılı açıklamada, 39 yıldır uygulanan disiplin yönetmeliğinin değiştirilmesine tepki gösterdi. Ekmen, şunları kaydetti:

“Tüm memurlar için Cumhurbaşkanına alınan bu yetki, her geçen gün artan ve ağır sonuçları gözlemlenen merkezîleşme açısından vahimdir. Büyükşehir belediyeleri için yapılan düzenleme ise Anayasa’nın 127. Maddesi’nde yer alan “Mahallî idarelerin kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla düzenlenir” hükmüne açıkça aykırıdır.”

“Çifte standart kaçınılmaz”

Cumhurbaşkanı’nın vereceği kararların taraflı olacağını ileri süren Ekmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurumların Yüksek Disiplin Kurullarında alınacak kararlar, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak ve tek bir imza 2,5 milyon memur için karar verecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın uygulamalarına bakıldığında, belediyelerin disiplinsiz memurları hakkında vereceği kararların, memurun mensup olduğu partiye göre değişiklik göstermesi ve dolayısıyla taraflı olması kaçınılmaz olacaktır. Bu kararın 2019 yerel seçimleriyle ilişkili olduğu ve belediyeler üzerinde yeni bir vesayet yaratacağı açıktır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA