SİYASET
Giriş Tarihi : 04-05-2021 21:14

Fesih Bozan: Sur’da 20 bin kişi mağdur edildi

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, “Hendek Operasyonları”nda evleri yerle bir olan binlerce vatandaşa verilen sözlerin tutulmadığını ve 20 bin ailenin mağdur edildiğini dile getirdi.

Fesih Bozan: Sur’da 20 bin kişi mağdur edildi

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, yaptığı basın açıklamasında, 2015 yılının eylül ayında Sur ilçesinde, yetkililerin göz yumması sonucu barikat ve hendekler kazıldığını, aylarca devam eden çatışmalar sonunda Sur’da oturan binlerce vatandaşın, evlerini ve iş yerlerini terk etmek zorunda kaldığını, birçok mahallenin yerle bir edildiğini hatırlattı.

Bozan, operasyonların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘TOKİ marifetiyle yıkılan evlerin yerine aslına uygun yeni evler yapılacak. Hak sahipleri mağdur edilmeden, ya kendi evlerinde ya da TOKİ’nin farklı yerlerde yaptıkları projeden ev sahibi olabilecekler.’ Denildiğini hatırlattı.

Bozan, yıllarca devam eden inşaatların teslimatı başladığında, anahtar teslim töreninde bazı hak sahiplerinin anahtarlarını alamamaları ve mağduriyetlerini dile getirmesiyle bazı gerçeklerin ortaya çıktığını söyledi.

Fesih Bozan, yapılan haksızlıkları ve yaşanan mağduriyetler hakkında şu bilgileri verdi:

“* Evleri yıkılan vatandaşlara 2015-2017 yılları arasında 2 yıl yalnız kira bedeli ödenmiş. Yıllardır vatandaş kendi imkânlarıyla kirasını ödüyor

* Evi yıkılan vatandaşa, evine karşılık bir ev verilmesi gerekirken bu yapılmamış, vatandaş ödeyemeyecek meblâğlarda borçlandırılmıştır. Birkaç örnek verecek olursak

 Takdir komisyonu;

1-     Bir vatandaşın evini 55 bine sayarken Toki’nin yaptığı evi 4.300 TL taksitle 800 bin TL’ye saymış.

2-     Diğer bir vatandaşın evini 39 bine sayarken TOKİ’nin yaptığı evi de vatandaşa 835 bin TL’ye sayarak vatandaşı borçlandırmış.

3-     3 tapuya sahip diğer bir vatandaş, 3 tapusunun toplam bedeli 140 bin TL’ye sayılırken TOKİ, kendilerine 2 tane zemin kat ve kendi arsalarının üzerinde yapılan yeni yapıya karşılık 890 bin TL maliyet çıkartmış. 3 tabunun bedeli 140 bin TL mahsup edildikten sonra, 750 TL bin geri ödemeli borçlandırmış.

4-     Diğer bir vatandaşın iki tapusundan biri dükkân yapılmış. Dükkânı tapu sahibine vereceklerine, ihale usulü ile satacaklarmış. Böyle bir mantık olur mu? Hak sahibi dururken hangi hakla dükkânını ihaleye çıkarıyorsunuz?

*      Zamanında bu vatandaşlara, “Siz sözleşmeyi imzalamazsanız hiçbir hak iddia edemezsiniz. Elinizdeki de gider” diye tehdit etmişler. Görüştüğüm vatandaşlar da korkudan imzaladıklarını ifade ediyorlar.

Devlet Müteahhit, Vatandaş Müşteri Değildir

İktidara soruyoruz;

*      Devlet olarak vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamakla sorumlu değil misiniz? Sorumlu olduğunuz ve koruyamadığınız vatandaştan, tapusuna karşılık hangi hakla,700- 800 bin TL fark istiyorsunuz?

*      Barikat ve hendekler kazılırken vatandaş emniyete telefon açıp haber verdiği halde, gelip müdahale etmediniz ve yaklaşık 20 bin vatandaşın mağdur olmasına sebep oldunuz. Bunu sorduğumuzda da “Efendim FETÖ’nün kadroları müdahale etmedi” diye savunma yaptınız. Peki, buna inandık diyelim; burayı geçtik. Ya bugün? Vatandaşın dairesine karşılık bire bir daire vermenize kim engel oluyor? Vatandaştan niye fark istiyorsunuz? Bunda da FETÖ’nün eli mi var? Bilin ki artık kimse bu gösterdiğiniz mazeretlere inanmıyor.

*      Bu vatandaşlara siz, bahçeler içinde saray mı yaptınız ki, 700-800 bin TL borçlandırıyorsunuz? Evine bir lokma ekmek götürmekten aciz bu vatandaşlar, bu parayı nasıl ödesin?

*      TOKİ’nin 700-800 bin TL diye çıkardığı maliyet, bağımsız uzmanlar tarafından tekrar hesaplanmalı ve gerçek maliyet ortaya konmalıdır. Yoksa birilerine rant mı sağlandı?

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA