SİYASET
Giriş Tarihi : 05-05-2021 23:49   Güncelleme : 06-05-2021 00:35

“Kendimize çeki düzen vermezsek problemler çözülmez”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, Müslümanlar kendilerine çeki düzen vermediği müddetçe İslâm coğrafyasında akan kan ve gözyaşının durmayacağını belirterek, “Duamızın gerçekleşmesini arzu ediyorsak, onun gereğini de yerine getirmek mecburiyetindeyiz.” dedi.

“Kendimize çeki düzen vermezsek problemler çözülmez”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Kendimize çeki düzen vermezsek problemler çözülmez”

Karamollaoğlu, mübarek ramazan ayında Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de, Doğu Türkistan’da, Arakan’da ve daha pek çok İslâm bölgesinde akan kan ve gözyaşının durması için Cenāb-ı Hakk’tan niyazda bulunduğunu dile getirdi.

Karamollaoğlu, “İslâm ālemine de akl-ı selîm tavsiye ediyorum; çünkü iş, dönüp dolaşıp bize, kendimize dayanıyor. Biz, kendimize çeki düzen vermediğimiz müddetçe de bu problemlerin çözülmesini beklememiz, biraz maalesef hayalperestlik gibi olur.” dedi.

“Duamızın kabul edilmesi için gereğini de yapmamız gerekir”

Ramazan ayının son Cuma gününün, İslâm āleminde “Kudüs Günü” olarak hatırlandığını belirten Karamollaoğlu, “Kudüs ve Mescid-i Aksā direnişi, zihinlerde canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu vesile ile de Müslümanların ilk kıblesi olan ve yüzyıllar boyu ‘Dārü’s-selâm’ yani ‘barış yurdu’ olarak hatırlanan Kudüs’ün bir an önce Siyonist işgalden kurtulmasını cān-ı gönülden temenni ediyorum; ama biraz önce ifade ettiğim gibi, biz bu temennilerde bulunuyoruz, bulunma mecburiyetindeyiz; ama duamızın gerçekleşmesini arzu ediyorsak, onun gereğini de yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Kudüs’ün bugün içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması, ancak ve ancak İslâm āleminin bir araya gelip bunu gündeme almalarıyla başlar. Bitmez. Bilahare İslâm ālemi bir güç kazanacak, bir güç hâline gelecek ki bu problem çözülsün, kökünden çözülsün. Biz, inşallah bu temennilerimizin Müslümanların kalbinde yer etmesini diliyoruz ve bunun için de bir havanın oluşmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, daha sonra Türkiye’nin problemlerini değerlendirdi.

“Güzelim beldeleri tahrip etmek, insan canına kıymak kadar yanlıştır”

Rize’nin İkizdere İlçesi’nde halkın Cevizlik Taş Ocağı projesine karşı tepkilerini değerlendiren Karamollaoğlu, ülkenin bazı değerlerinin, bazı alanların tahrip edilmesini kesinlikle doğru bulmadıklarını dile getiren Karamollaoğlu, “İkizdere’de yaşanan doğa katliamı, gözden ırak tutulacak, affedilecek bir gelişme değildir. Ülkemizin çok güzel mekânları var. Eğer biz, bu mekânları, bu bölgeleri tahrip etmekten imtina etmezsek, yarın oraları yeniden inşa etmek mümkün olmaz. Bunu bilmek mecburiyetindeyiz. Siz, birtakım inşaatlar yapılacak, birtakım çalışmalar yapılacak diye doğayı tahrip eder, taş ocaklarıyla o güzelim beldeleri ortadan kaldırırsanız, insan canına kıymış kadar yanlış yapmış olursunuz.” diye konuştu.

‘Bugün iş başında bulunan iktidarın, kafayı betona taktığını’ ifade eden Karamollaoğlu, iktidarın aklına ülkenin düzelmesi için beton, demir ve asfalttan başka bir şey gelmediğini, o zaman da ülkenin bütün güzelliklerini kaybettiğini söyledi.

“İktidarı İkizdere konusunda tekrar düşünmeye davet ediyorum”

Karamollaoğlu, Karadeniz bölgesinde kurulan küçük kapasiteli ama çok sayıda hidroelektrik santrallerinin, başlangıçta enerji ihtiyacının karşılanması bakımından güzel bir adım olarak değerlendirildiğini ancak zaman içinde bu santrallerin tabiatı ciddi oranda tahrip ettiğinin anlaşıldığını ifade etti. Karamollaoğlu, “Arkasından, Karadeniz’de gittikçe sıklaşan, maalesef, sellere, felâketlere zemin hazırlıyor. Onun için, eğer İkizdere’de başlayan bu tahribat durdurulmazsa, emin olun, Karadeniz yarın sadece güzelliğini değil geçim kaynaklarını da kaybeder endişesini taşıyoruz.” dedi. Karamollaoğlu, iktidarı İkizdere konusunda tekrar düşünmeye davet ettiğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA