SİYASET
Giriş Tarihi : 07-05-2021 04:40   Güncelleme : 07-05-2021 04:46

Akşener’den sağlık bakanına: Yazıklar olsun!

Sağlık Bakanı Koca, muhalefeti, “Çin ile Türkiye arasındaki hassas konuları kaşıyarak ilişkileri bozmaya çalışmakla” suçladı. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de bu sözlerin kendisine ve partisine yönelik olduğunu ileri sürdü. “Yazıklar olsun!” diyen Akşener, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı baskılardan örnekler verdi. Akşener, “Çin’le aralarında ne olduğunu bilmiyorum. Hiçbirimiz bilmiyoruz” dedi.

Akşener’den sağlık bakanına: Yazıklar olsun!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün Bilim Kurulu’nun toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 100 milyon doz Sinovac, 90 milyon doz BioNtech ve 50 milyon doz da Sputnik aşısı almak için anlaşma imzaladıklarını duyurduktan sonra muhalefete tepki gösterdi.

“Çin ile aramızdaki hassas konular…”

“Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp ‘Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı, 100 milyon değil’ diyor” dedi.

Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detaylarıyla ifade ettiğini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplam 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün ‘Çin’den aşı gelecekti, nerede?’ diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin.

‘Karşı çıkacağım, eleştireceğim’ diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan, dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız, edebimizdendir. Bu, saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi ‘Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum.”

Akşener: Yazıklar olsun!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu sözlerine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, KRT televizyonunun “Özel Yayın”ında tepki gösterdi.

Bakan Koca’nın bu tepkisinin en fazla İYİ Parti’ye yönelik olduğunu söyleyen Akşener, “Burada ben, çok üstüme alındım. Yani gerçekten birebir alındım. Birebir üzerime alınmış durumdayım, partimizin üzerine alınmış durumdayım” dedi.

Bakan Koca’nın “Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı” ifadesine tepki gösteren Akşener, önce Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yaptığı baskıları dile getirdi. Akşener, şunları söyledi:

“Soykırımın hasosu orada yapılıyor. Kocasını evden alıyorlar kadınların, kız çocuklarıyla bırakılıyor; çocuklarını evden alıyorlar ve ‘kaynaştırma’ adı altında kereste gibi Çinli adamlar konuluyor evlere. Birincisi bu. Kamplar var. Çocuklar için kamplar var, erkekler için kamplar var, kadınlar için kamplar var. Ucuz iş gücü olarak kamplar var, köle gibi çalıştırılıyor. Var, var, var.

Şimdi bu arkadaşların hassasiyetle üzerinde durdukları şey de Müslümanlıktır. Şimdi siz… Gerçi “Rabia”yı da unuttular. (Eliyle Rabia işareti yaparak) Rabia dediğimiz, şu 4’ten bahsediyoruz. Onu da unuttular. Rabia’ya, bu 4 işaretine sebep olan Esmā’yı da unuttular. Onlar ayrı; ama hadi oradan mülhem, İslâmiyet, Müslümanlık önemli bir parametreydi bu arkadaşlar açısından ve yazıklar olsun bu arkadaşa, Sayın Koca’ya! Bakın, burada çok ilginç, “Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak…” Yani Uygurlar, o Müslüman kadınlar, Müslüman Türk kadınlar, Müslüman Uygur kardeşlerimiz, tecavüze uğruyor, tecavüze! Soykırıma uğruyor, soykırıma! Ve “aramızdaki hassas konuları kaşımak”mış! Yazıklar olsun bur arkadaşlara, yazıklar olsun! Böyle bir şey olabilir mi?

Şimdi, “Çin’den aşı gelecekti, nerede?” diye soranlar… Biz, sadece Çin’den aşı gelecekti’ diye sormuyoruz. Biz, BioNtech al dedik, Rusya’dan (Sputnik) al dedik. Efendime söyleyeyim Çin’den (Sinovac) al dedik. Bakın, Uygurlarla ilgili bütün hassasiyetlerimizi her daim, her dakika, her saniye ortaya koymaya devam edeceğiz; ama öbür taraftan vereceksin parasını, alacaksın aşını. Çin satıyor netice itibarıyla. Dolayısıyla Çin’den parasını ver aşısını al; ama çeşitlendir dedik.

Şimdi, Çin’le aralarında ne olduğunu bilmiyorum. Hiçbirimiz bilmiyoruz. Biz, dış politika ile alâkalı hiçbirimiz, ne meclis biliyor, ne siyasî partilerin genel başkanları biliyor ne de siyasî partilerin dış politika ile ilgili insanları biliyor. Ne olduğuna dair hiçbir şeyden haberimiz yoktur. ‘Şahsım diplomasisi’ devam ediyor.

Şimdi bu arkadaş, büyük bir… Yani hatanın ötesi, çok çirkin bir şey bu. İşte körle yatan şaşı kalkarmış. Sayın Erdoğan’a muhtemelen yani buradan bir çiçek atma var.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA