SİYASET
Giriş Tarihi : 08-05-2021 01:33   Güncelleme : 08-05-2021 06:02

“İslâm Birliği sağlanmadan İsrail’in saldırıları önlenemez”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, İslâm birliği sağlanmadan İsrail’in saldırılarını engellemenin mümkün olamayacağını belirterek, Türkiye’nin bu konuda öncülük edip D-8 ülkeleri başta olmak üzere İslâm ülkelerini bir araya getirmesi gerektiğini dile getirdi.

“İslâm Birliği sağlanmadan İsrail’in saldırıları önlenemez”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde namaz kılan cemaate düzenlediği saldırıyı TV5 Özel Yayınında değerlendirdi.

“Kudüs’te katledilen kardeşlerimizin yanında olmak mecburiyetindeyiz”

İsrail’de merhamet duygusu olmadığını ve sadece güçten anlayacağını vurgulayan Karamollaoğlu, “Bundan dolayı Türkiye’nin bu noktada öncülük etmesi, başta D-8 ülkeleri olmak üzere, en azından bunların içinde yaklaşan tehlikeyi görenleri uyarması gerekir. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, hatta Mısır’ı katarım D-8 üyesi olarak. Evet bugün Mısır, farklı bir noktada olabilir; ama gerçekleri gördüklerinde onların da ben uyanacağına inanıyorum. Bütün Müslüman ülkeler, Kuzey Afrika ülkeleri, Suudî Arabistan, Katar, Kuveyt, emirlikler… Biz, Yemen’de birbirimizi yiyeceğimize esas itibarıyla Kudüs’te katledilen kardeşlerimizin yanında olmak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Türkiye’nin önce kararlılığını göstermesi, saldırıyı kınaması gerektiğini ama ardından bir araya gelip İsrail’i yola getirecek tedbirleri birlikte planlaması gerektiğini söyledi.

Bu tür saldırıların başka türlü engellenemeyeceğini belirten Karamollaoğlu, Türkiye’nin İslâm ülkelerini uyarması, önünde sonunda bir araya gelme mecburiyetinde olunduğunu onlara kabul ettirmesi gerektiğini dile getirdi.

Karamollaoğlu, “Bu, ciddi bir dış politika çalışması gerektirir. İslâm Birliği olmadan olmaz. İsrail’in bu saldırgan tavrı, ancak İslâm ülkeleri arasındaki bir dayanışma ve bunu kuvveden fiile çıkaracak bir adımla sağlanır.” dedi.

“Gün, ilk kıblemize sahip çıkma günüdür”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksā’ya saldırına, Twitter sayfasında da tepki gösterdi. Karamollaoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Söylenecek sözler artık tükenmiştir, acilen somut adımlar atılmalıdır. Tüm İslâm alemine çağrıda bulunuyorum: Gün, ilk kıblemize, onurumuza, namusumuza ve izzetimize sahip çıkma günüdür! Zaman, zalimlere haddini bildirme zamanıdır!”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA