SİYASET
Giriş Tarihi : 08-05-2021 02:20   Güncelleme : 08-05-2021 03:15

Davutoğlu’dan İsrail saldırısına karşı 4 öneri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksā’ya düzenlediği saldırı karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve bütün siyasî partilere 4 öneride bulundu.

Davutoğlu’dan İsrail saldırısına karşı 4 öneri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksā’ya düzenlediği saldırıyı, partisinin sosyal medya mecralarında yayınladığı video konuşmasında değerlendirdi.

Saldırı karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve bütün siyasî partilere 4 öneride bulunan Davutoğlu, TBMM’nin toplanarak ortak bildiri yayınlaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslâm İş Birliği Teşkilatı’nın Kudüs Komitesi’ni toplantıya çağırması, Ürdün Kralı Sayın Abdullah ile temasa geçilmesi ve BM Filistin Komitesi üzerinden konunun BM’ye taşınması çağrısında bulundu.

Ahmet Davutoğlu, video konuşmasında şunları söyledi:

“İsrail’in İslâm düşmanlığı tahammül sınırlarını aşmıştır”

“Pandemi şartları dolayısıyla zaten hakkıyla yaşayamadığımız ramazan iklimi, Kadir Gecesi’nden bir gün önce, Kadir Gecesi’ne hazırlanırken, işgalci İsrail güçlerinin Mescid-i Aksā’ya girmesiyle iyice hüzne boğuldu. Mescid-i Aksā, bütün Müslümanların ilk kıblesidir.  Mescid-i Aksā, herhangi bir millete, herhangi bir ülkeye değil, bütün Müslümanlara ve bütün insanlığa aittir. İşgalci İsrail güçlerinin Mescid-i Aksā’da ve civarında yaptıkları insan hakları ihlâlleri, açık bir şekilde İslâm karşıtlığı ve İslâm düşmanlığına dayalı saldırıları, artık tahammül sınırlarını aşmıştır.

“Filistinli kardeşlerimizin yanındayız”

Son günlerde artan Filistinli kardeşlerimizin evlerinin gasp edilmesinden sonra şimdi Mescid-i Aksā’ya Kadir Gecesi’nden bir gece önce yapılan bu ahlâksızca, bu barbarca saldırıyı, en şiddetli şekilde kınıyorum.

Değişik vesilelerle Mescid-i Aksā’da bulunmuş ve o ortamı, o iklimi teneffüs etmiş birisi olarak, Mescid-i Aksā’da Kadir Gecesi’ni geçmişte ihya eden Filistinli kardeşlerimizle bulunmuş birisi olarak, Filistin’de sadece kendi onurları için değil Mescid-i Aksā’da bütün Müslümanların onurları için direniş sergileyen Filistinli kardeşlerimizin yanındayız.

Bütün insanlık bilmelidir ki Mescid-i Aksā, bu geçici işgal dönemlerini de aşacak ve İslâm toplumlarının ve bütün insanlığın ortak malı olma hüviyetini koruyacaktır.

Buradan, başta iktidardaki yetkililere olmak üzere, Sayın Cumhurbaşkanı ve bütün partilere seslenerek, Türkiye’nin topyekûn bir tepki vermesi çağrısında bulunuyorum.

ÖNERİLER

“TBMM ortak bildiri yayınlasın”

Ne mi yapılmalı? Birincisi TBMM, ortak bir çağrıyla toplanmalı ve bütün partilerin katılımıyla, İsrail şiddeti, İsrail’in barbar saldırıları kınanmalı ve Türkiye olarak tek vücut hâlinde bu saldırılar karşısında Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğu vurgulanmalı.

“Kudüs Komitesi toplantıya çağrılsın”

İkincisi, Sayın Cumhurbaşkanı, derhal İslâm İş Birliği Teşkilatı’nın Kudüs Komitesi’ni toplantıya çağırmalıdır. Komite başkanı olarak Fas Kralı ile temasa geçilip, bu komitenin, Mescid-i Aksā’yı koruma misyonu da dāhil olmak üzere, Filistin davası konusundaki öncü rolü dolayısıyla bu toplantının derhal yapılması ve İsrail’e karşı ortak bir direnç noktası oluşturulması şarttır.

“Ürdün Kralı Abdullah ile temasa geçilsin”

Üçüncüsü, Doğu Kudüs’teki kutsal toprakların uluslararası hukuk anlamında yetkili makamı olarak görülen Ürdün Kralı Sayın Abdullah ile derhal temasa geçilerek, Türkiye olarak Filistin halkının yanında ve uluslararası hukukun gereği olarak Mescid-i Aksā’nın korunması yönünde atılacak her adımda birlikte hareket edilmesi konusunda diplomatik bir temasta bulunulmalıdır.

“Saldırı BM’ye taşınsın”

Dördüncüsü, Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Komitesi ki uzun yıllardır, on yıllardır devrede değildir. Hālâ varlığını sürdürmekle birlikte devrede değildir. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’dan oluşan bu komitenin, tekrar Filistin haklarının korunması bağlamında ve Kudüs’ün tarihî kimliğinin korunması istikametinde bir çağrıda bulunmak üzere, taraflarla Türkiye temasa geçmeli ve konuyu BM’ye taşımalıdır.

“Şimdi susma vakti değil, ses yükseltme vaktidir”

İsrail’in son dönemdeki Müslümanlar arasındaki ihtilafları fırsat bilerek ve İslâm ülkeleriyle dolaylı-doğrudan girdiği temaslarla, meşruiyet kazandığını düşünerek, Filistinli kardeşlerimize yönelik baskıları artırması ihtimali karşısında, bütün Müslüman ülkelerin ortak bir tavır sergilemeleri ve bu tavra Türkiye’nin öncülük etmesi, hepimiz üzerine bir vecibedir.

Tekrar Filistin davası gibi ortak meselelerde bir araya gelme kabiliyetimizi göstermek üzere, bütün parti liderlerine ve Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bütün yetkililere çağrıda bulunuyorum. Her konuda ihtilaf edelim ama konu Filistin ise, konu Kudüs ise, konu Mescid-i Aksā ise, birlikte ses yükseltelim. Şimdi susma vakti değil, ses yükseltme vaktidir.

Buradan, İstanbul’dan ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksā’ya ve oradaki kahraman Filistinli kardeşlerime selâm ediyorum. Mescid-i Aksā, hüzün diyarı olmamalıdır. Onur diyarı olarak kalmalı ve desteğimizi bu onur diyarına hep beraber vermeliyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA