GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-05-2021 05:33

Erbaş: Kudüs, ebediyen Filistin’in başkentidir

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Twitter’da yayınladığı çağrının ardından TV5’e yaptığı değerlendirmede, İsrail’in 1948 yılından beri Filistinlilere zulmettiğini, Kudüs’ün ebediyen Filistin’in başkenti olduğu hakikatini bütün insanlığa duyurmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Erbaş: Kudüs, ebediyen Filistin’in başkentidir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsrail polisinin Mescid-i Aksā’da namaz kılan Filistinli Müslümanlara düzenlediği saldırıdan önce Twitter sayfasında yayınladığı bir metinle, Uluslararası toplumu İsrail zorbalığına karşı daha güçlü tepki vermeye davet etti.

Prof. Ali Erbaş, yaptığı çağrıda şunları kaydetti:

“Kudüs, ilelebet Filistin’in başkentidir”

“İşgalci İsrail’in, Kudüs’te ve farklı bölgelerde Filistinli aileleri tahliye etmeye yönelik sürdürdüğü sistematik işgal politikası kabul edilemez.

Askerleri, polisleri ve radikal örgütleriyle birlikte baskınlar düzenleyerek Filistinli ailelerin evlerini gasp eden ve yerine işgalci aileleri yerleştiren İsrail’in ahlâktan ve hukuktan yoksun zorbalıklarına karşı Filistinli kardeşlerimizin yanındayız.

Kudüs’ü ve bağımsız Filistin topraklarını bu işgalci zihniyetten korumak, sadece Filistinli kardeşlerimizin değil, tüm Müslümanların ve insanlığın sorumluluğudur. Uluslararası toplumu bu zorbalığa karşı daha güçlü tepki vermeye davet ediyorum.

Kudüs, Müslümanların gözbebeği, İnsanlığın onuru ve ilelebet Filistin’in başkentidir.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, aynı günün akşamında TV5’de yayınlanan “İftar Vakti” programına görüntülü bağlantı yoluyla katılarak, Muhammed Emin Özalp’in sorularını cevapladı.

“2018’de Kudüs Zirvesi düzenledik”

İsrail’in işgal politikasını nasıl değerlendirdiğine dair soruyu cevaplayan Prof. Erbaş, konuşmasına TV5 seyircilerini ve bütün vatandaşları selâmlayıp Kadir Gecelerini tebrik ederek başladı.

Öteden beri İslâm dünyasının kalbi olarak değerlendirilen Kudüs’ün, Mescid-i Aksā’nın, yıllardan beri Yahudi ve İsrail zulmü altında inlediğini ifade eden Erbaş, bölgede 1948 yılından beri Filistinlilere zulmedildiğini söyledi.

Erbaş, bu zulmü her vesile ile reddettiklerini ve mazlumların yanında yer aldıklarını belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2018 yılında “Kudüs Zirvesi” düzenlediklerini hatırlattı. Zirveye 50’den fazla ülkenin temsilcilerinin katıldığını belirten Erbaş, şunları söyledi:

“Orada aldığımız kararlardan birisi de Kudüs’e daha fazla ziyaretlerde bulunarak, Kudüs’ün ebediyen Filistin’in başkenti olduğu hakikatini bütün insanlığa duyurmak, her zaman, Kudüs’te yaşayan Müslümanların hakkını savunmak, Mescid-i Aksā’nın bu zulümden, bu esaretten kurtarılması için, Müslümanların birlik beraberlik içerisinde gayret etmesini, çalışmasını her vesileyle dile getirmek, hatırlatmak. Bunu bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz inşallah.”

Erbaş, Hz. Muhammed’in “Müslümanlar, bir vücut gibidir. Vücudun bir organında ağrı, sızı olduğu zaman, bütün vücut nasıl rahatsız olursa, Dünya’nın neresinde olursa olsun, bir Müslüman’ın başına bir sıkıntı geldiği zaman, bir musibet geldiği zaman bütün Müslümanlar, bundan rahatsız olmalı. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak, çözüme kavuşturmak için birlik, beraberlik içerisinde olmalılar” mealindeki Hadis-i Şerifini hatırlattı.

Dünya Âlimler Birliği’nin “Kudüs Haftası” kararı

Hz. Muhammed’in bu tavsiyesini her vesile ile canlı tutmak gerektiğini belirten Erbaş, bu yıl Miraç Gecesi vesilesiyle Dünya Âlimler Birliği olarak bir karar aldıklarını duyuran Erbaş, Miraç Gecesi’nden itibaren başlayan haftayı “Kudüs Haftası” olarak ilân ettiklerini söyledi.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kudüs Haftası etkinliklerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. Erbaş, bu çerçevede, Umre Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın ismini, 3 ay önce Umre ve Kudüs Ziyaretleri Daire Başkanlığı şeklinde değiştirdiklerini kaydetti.

“Ramazan Kur’ān ayı, Kur’ān da şifadır”        

Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) bu ramazan ayında “şifa” temasını işlediği hatırlatılarak bu konudaki faaliyetlerin sorulması üzerine Erbaş, insanlığın 1 yılı aşkın zamandır salgınla mücadele ettiğine işaret etti. Erbaş, DİB olarak tedbir, tevekkül ve duaya devam edilmesi çağrısıyla 1 yıldır salgınla mücadele ettiklerini söyledi. “Vefa Grupları”nda yer alan yaklaşık 63 bin hocanın, insanların şifaya kavuşmaları için, alınması gereken tedbirleri anlatmak suretiyle büyük bir gayretin içerisinde olduklarını ifade eden Erbaş, “Bu yıl ramazan ayında bu konuda daha bir hassas olmak, oruçla şifa bulmak, zekâtla şifa bulmak, namazla şifa bulmak; iftarıyla, imsakıyla, sahuruyla ramazanla şifa bulmak, Kurān’la şifa bulmak için bir duyarlılık oluşturmaya, bir hassasiyet oluşturmaya gayret ettik.” dedi.

Erbaş, ramazan ayının Kurān ayı, Kurān’ın da şifa olduğunu belirterek, ‘Biz, Kurān’ı müminler için şifa ve rahmet olarak indiririz” mealindeki ayeti hatırlattı. Erbaş, “Dolayısıyla Kurān’dan şifa bulmamız lâzım.” dedi.

Kur’ān-ı Kerîm’in, insanların yaşadığı buhranları, bunalımları, hastalıkları çözmek için Kurān’a sarılmak gerektiğini ifade eden Erbaş, Kurān’ı hem okumak hem anlamaya hem de yaşamaya çalışmak gerektiğini ifade etti. “Kur’ān, yaşanmak için gönderilen bir kitaptır” diyen Erbaş, ‘Kurān’ı anlaşılsın, düşünülsün diye kolaylaştırdık’ mealindeki ayeti hatırlatarak, 550 kadar ayette insanlığın tefekküre, düşünmeye, aklını çalıştırmaya teşvik edildiğini kaydetti ve ‘Oruç tut sıhhat bul’ mealindeki hadisten istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erbaş, namazın, zekâtın, sadakanın, yardımlaşmanın faziletlerini anlattı.

“Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kadir Gcesi’nin faziletlerine ve nasıl ihya edilmesi gerektiğine dair bir soru üzerine de ‘Biz, Kurān’ı Kadir Gecesi’nde indirdik’ mealindeki ayeti hatırlatarak, surenin devamında Kadir Gcesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğunun belirtildiğini söyledi.

Mübarek gecelerin bir kurtuluş vesilesi olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Erbaş, ramazan ayının, bütün unsurlarıyla bir kurtuluş vesilesi olduğunu vurguladı.

Erbaş, Kadir Gecesi’nin, ramazan ayının son 10 günü içerisinde aranması, dolayısıyla son 10 günün çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ancak 27’nci gecenin Kadir Gecesi olma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle o gün idrak edildiğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kadir Gecesi’nde bol bol Kur’ān okunmasını, namaz kılınmasını, dua edilmesini tavsiye etti.

“Camilerde bayram namazı kılınacak”

Erbaş, salgın sebebiyle uygulanan ‘tam kapanma’ dolayısıyla bayram namazının camilerde kılınıp kılınmayacağına dair bir soru üzerine de şu açıklamada bulundu:

“Bayram namazı, inşallah kılınacak. Şu anda biz, cuma namazlarımızı kılıyoruz. Havalar da ısındı. İnşallah, camilerimizin dış kısımlarında nasıl ki geçtiğimiz yaz boyunca mihraplarımızı camilerimizin avlularında kıblenin en son tarafına koyarak cuma namazlarımızı kıldık, inşallah bu bayram namazımızda da öncelikle yine mihraplarımızı camilerimizin avlularının dış kısmında ‘kıblegâh’ dediğimiz, eskiden beri bizim geleneğimizde böyle bir kıblegâh anlayışı vardır zaten, o bölgelere mihraplarımızı taşıyarak bayram namazlarımızı inşallah kılalım. Hatta bundan sonra cuma namazlarımızı yine geçtiğimiz yaz olduğu gibi camilerimizin dış kısımlarında, havalar müsait, artık sıcaklar da oluşmaya başladı…”

Bayram namazının çok önemli olduğunu vurgulayan Erbaş, Hz. Muhammed’in Mekke-i Mükerreme’den Yesrib’e hicret edip, orayı Medine-i Münevvere, yani nurlu şehir hâline getirdikten sonra bölgede yaşayanlara, ‘Allah, sizin bu 2 bayramınızı, Ramazan ve Kurban Bayramı ile değiştirdi” dediğini anlattı. Erbaş, o gün bugündür 14 asrı aşkın bir zamandır Müslümanların en mutlu günlerinin, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, sıla-i rahime en çok önem verdikleri günlerin bayram günleri olduğunu ifade etti.

Erbaş, “Dolayısıyla biz, inşallah tedbirlere riayet ederek bu bayram namazlarımızı, camilerimizin dış kısımlarına alarak mihrapları, sığmadığı yerde tabi tedbirlere riayet ederek iç kısımlarında da kılacağız.” dedi.

“TV5’i tebrik ediyorum”

Erbaş, DİB’in gençlere yönelik faaliyetlerini anlattıktan sonra, TV5’in de ahlâklı ve inançlı gençler yetiştirilmesi konusunda yayınlar yaptığını ifade ederek, tebrik ve teşekkürünü dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, konuşmasını dua ederek tamamladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA