Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-05-2021 00:25

“Orta Doğu Dörtlüsü”nden İsrail’e “itidal” çağrısı

AB, ABD, Rusya ve BM’den oluşan “Orta Doğu Dörtlüsü”, Mescid-i Aksa’ya saldıran İsrail’e “itidal” çağrısı yaparken, “Gazze’den İsrail’e roket atılmasından” da endişe duyduklarını bildirdi.

“Orta Doğu Dörtlüsü”nden İsrail’e “itidal” çağrısı

Avrupa Birliği (AB), ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler’in (BM) oluşturduğu “Orta Doğu Dörtlüsü”, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinlilere yönelik saldırılarının ardından İsrail makamlarına “itidal” çağrısı yaptı ve Müslümanların kutsal günlerinde gerginliği artıracak tedbirlerden kaçınmasını istedi.

İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecinde ara buluculuk amacıyla kurulan Orta Doğu Dörtlüsü’nü oluşturan AB, ABD, Rusya ve BM’nin temsilcileri, ortak açıklama yaparak Eski Şehir bölgesi ve Şeyh Cerrah Mahallesi dahil olmak üzere Doğu Kudüs’teki durumu yakından izlediklerini bildirdi.

“Gazze’den İsrail’e roket atılmasından endişeliyiz”

Doğu Kudüs’te özellikle dün gece “Filistinliler ile İsrail polisinin karşı karşıya geldiği çatışmalar ve şiddet olaylarından” derin endişe duyduklarını bildiren Orta Doğu Dörtlüsü temsilcileri, bazı siyasî grupların provokatif açıklamalarından, Gazze’den İsrail’e roket atılmasından ve işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Filistinlilere ait tarım arazilerine yapılan saldırılardan endişeli olduklarını belirtti.

Orta Doğu Dörtlüsü’nün müzakereyle ulaşılacak iki devletli çözüme olan bağlılıkları vurgulanan ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“Temsilciler, nesillerdir Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerinde yaşayan Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılmasını ciddi endişeyle not etmiş ve zaten gergin olan atmosferi daha da gerecek tek taraflı eylemlere karşı olduklarını dile getirmiştir.

İsrail makamlarına itidalli davranmaları ve Müslümanların bu kutsal günlerinde durumu daha da gerginleştirecek tedbirlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Tüm taraflara kutsal mekânların statüsünü koruma ve buna saygı duyma çağrısını yapıyoruz. Bütün liderlerin aşırıcılara karşı harekete geçme ve bütün şiddet eylemleriyle tahriklere karşı sesini yükseltme sorumluluğu bulunmaktadır.”

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere mecburî göç tehdidi sebebiyle gergin günlere sahne oluyor. Ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da şehirdeki gerilimi artırdı.

İsrail polisi, cuma akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Filistin Kızılayı, İsrail polisinin müdahalesi sebebiyle 205 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı.

Bu geceki saldırıda 53 kişi yaralandı

İsrail polisi bu gece de Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Şam Kapısı’nda toplanan Filistinlilere ses bombalarıyla müdahale etti. Polis, daha sonra da Şam Kapısı’nın yakınındaki caddede toplanan Filistinlilere toplumsal olaylara müdahale aracından tazyikli su sıktı. Filistin Kızılayı, Kudüs ve çevresinde İsrail polisi ile Filistinliler arasında yaşanan arbedede 53 kişinin yaralandığını açıkladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA