GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-05-2021 21:51   Güncelleme : 10-05-2021 22:05

ESAM: İslâm Ülkeleri Savunma İş Birliği Teşkilâtı kurulmalıdır

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Başkanı Recai Kutan, “Uluslararas Muslüman Topluluklar Birliği adına” yayınladığı bildiride, İslâm Ülkeleri Savunma İş Birliği Teşkilâtı’nın kurularak Mescid-i Aksa’yı bu teşkilâtın korumasına alma önerisinde bulundu.

ESAM: İslâm Ülkeleri Savunma İş Birliği Teşkilâtı kurulmalıdır

ESAM’ın yayınladığı bildiride şunlar kaydedildi:

“Mescid-i Aksa ve Filistinliler, bir kez daha işgalci Siyonist rejimin saldırısı altındalar. Yıllardır Filistinlilerin en temel insan haklarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan Siyonist yönetim, bu yıl da mübarek ramazan ayında Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı kirletmeye çalışıyor. Bu zulme direnen başta mazlum Filistinliler olmak üzere bu mezalime karşı ayağa kalkan tüm Müslümanların yanındayız.

Fakat üzülerek görüyoruz ki Müslüman ülkelerin yönetimleri, birkaç kınama mesajının ötesine geçemediler. En mukaddes değerleri çiğnenirken birlik olamadılar. Siyonist rejimin küstah, pervasız bu saldırılarının bir sebebi de İslâm ülkelerinin parçalanmışlığıdır. Bu durum en az Filistin’in işgali ve Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar kadar bizleri yaralamaktadır.

Uluslararası camia da yaşanılan insan hakları ihlallerine ve işgale duyarsız kalmaktadır. Bunca yıllık tecrübe göstermektedir ki Siyonist yönetim, ancak güçten, müeyyideden anlar. Bu yüzden İslâm ülkeleri, bir an önce adım atmalıdır. 1969’da Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar sonrası kurulan İslâm İşbirliği Teşkilatı, kuruluş amacını tahakkuk ettirmek, Müslümanların hukukunu koruyabilmek için harekete geçmelidir.

Bu saldırılanı durdurabilecek yegâne adım, İslâm Ülkeleri Savunma İş Birliği Teşkilâtı’nın tesis edilmesi ve Mescid-i Aksa’yı bu teşkilatın korumasına almaktır. Bu saldırılar, bir kez daha Müslümanların birliğine olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir.

Müslüman Topluluklar Birliği ve ESAM olarak Siyonist rejimin saldırılarına karşı direnen Filistin halkının yanındayız. Filistin’de işgal ve zulüm son bulana kadar tüm üyelerimizle birlikte mazlum Filistin halkı ile dayanışmamız devam edecektir. Bu saldırılar Müslümanların uyanışına vesile olmalıdır.

Bilinmelidir ki Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların ve tüm insanlığın ortak değeridir. Başta BM ve İİT olmak üzere tüm ülkeleri Siyonist rejimin vahşi saldırılarını durduracak adımları atmaya davet ediyoruz. Gün zulme karşı birlik olma günüdür, gün zalime haddini bildirme günüdür.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA