Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-05-2021 04:50

Ürdün: Kudüs’te barışın ana yolu 2 devletli çözüm

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, 2 devletli çözüm formülünün barış ve istikrara götüren ana araç olacağını ifade ederek, bu konuda ABD’nin öncülük etmesini beklediklerini söyledi.

Ürdün: Kudüs’te barışın ana yolu 2 devletli çözüm

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Kudüs’ün Ürdün için “kırmızı çizgi” olduğunu belirtti.

Safedi, ABD Dışişleri Bakanlığında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşme öncesi iki bakan ortak basın açıklaması yaptı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, açıklamasında Kudüs’te son derece tehlikeli bir durumun yaşandığını ifade ederek “Ürdün’de defalarca Kudüs’ün bizim için kırmızı çizgi olduğunu, Kudüs’te barış ve istikrarı sağlamanın kilit önemde olduğunu söyledik.” dedi.

Şu an için acilen tırmanan gerilimi düşürmeye odaklandıklarını kaydeden Safedi, “Bunun (gerilimin düşmesi) için Şeyh Cerrah halkına yönelik provokatif tedbirlerin veya Haremi Şerif’teki ihlâllerin durması gerekir. Statüko korunmalı ve Filistinlilerin haklarına saygı duyulması gerekir ki durumu sakinleştirebilelim ve ABD, Ürdün ve hepimizin istediği iki devletli çözüm temelinde tüm halkların haklarını koruyacak kalıcı, kapsamlı bir barış için siyasî bir ufuk oluşturalım.” diye konuştu.

İki devletli çözüm formülünün barış ve istikrara götüren ana araç olacağını belirten Safedi, bu konuda ABD’nin öncülük etmesini beklediklerini dile getirdi.

Safedi, Kral İkinci Abdullah’ın Washington’a gelip ABD yönetimiyle sadece ikili ilişkiler değil aynı zamanda bölge güvenliği ve barışı konularında iş birliği görüşmeleri yapacağını kaydetti.

Toplantıda açıklama yapan Blinken ise Gazze’den İsrail’e fırlatılan roketler ile Kudüs’te Mescid-i Aksa’daki şiddet ve provokasyonlardan kaygı duyduklarını açıkladı.

Blinken, “Tüm taraflar, gerginliği azaltmalı, gerilimi düşürmeli ve sükûnet için pratik adımlar atmalıdır.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA