GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-05-2021 07:28   Güncelleme : 13-05-2021 08:36

Bir fetih geleneği: Kılıçla hutbe okumak

Bugün Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde bayram namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Prof. Erbaş, hutbeyi elinde kılıç tutarak okudu. Erbaş’ın uygulaması, Osmanlı dönemindeki kılıçla hutbe okuma geleneğine dayanıyor.

Bir fetih geleneği: Kılıçla hutbe okumak

İslâm hukukunda savaş sırasında bir yerin anlaşmayla teslim alınması durumunda, şehrin ibadethânesi camiye dönüştürülmüyor; ancak şehir savaşarak teslim alınmışsa, şehrin en büyük ibadethânesi camiye dönüştürülüyor. Buna “kılıç hakkı” deniyor.

Kılıçla hutbe okuma geleneğinin kesin tarihi bilinmiyor. Bir rivayete göre Hz. Ömer bu geleneği uygulamıştı.

Osmanlı döneminde padişahlar, tahta çıkma törenlerini cuma günü yapıyorlar, ilk hutbeyi kılıçla okuyorlardı.

Kılıçla hutbe geleneği, İstanbul, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın başta olmak üzere Türkiye’deki bazı camilerde eskiden beri sürdürülüyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da Ayasofya Müzesi camiye dönüştürüldükten sonraki ilk cuma hutbesini kılıçla okumuştu. Erbaş, bugün de bayram namazını kıldırdığı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde hutbeyi elinde kılıç tutarak okudu.

“Mescid-i Aksa özgür oluncaya kadar her bayram hüzünle geçecek”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okuduğu hutbede bayramların, aynı inanç, aynı tarih ve aynı medeniyet mensuplarının müşterek sevinç ve coşku günleri olduğunu ifade etti. Erbaş, “Bayramlar, bizi biz yapan, yüreklerimizi bütünleştiren, kardeşliğimizi pekiştiren müstesna zamanlardır. Rabbimizin ‘Müminler ancak kardeştir’ ilahî fermanıyla bildirdiği İslâm kardeşliğinin, yeryüzünün her yerinde derinden hissedildiği muazzam bir vahdet sahnesidir.” dedi.

Ancak bugün, acı, hüzün ve gözyaşının kuşattığı dünyada bayramların da biraz mahzun geçtiğini dile getiren Erbaş, Doğu Türkistan’dan Yemen’e, Arakan’dan Suriye’ye İslâm coğrafyasının mazlum beldelerinden yükselen feryatların kalpleri derinden yaraladığını söyledi.

Erbaş, “Bilhassa ramazan günlerinde bile saldırgan tavrından vazgeçmeyen İsrail’in, mukaddes belde Kudüs’ü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı işgal girişimi, tüm müminleri büyük bir hüzne ve acıya gark etmektedir. Zira barbarca bir tavırla, Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara saldırılmakta, mescidin harim-i ismeti ihlâl edilmekte ve peygamberlerin hatırasına hayasızca müdahale edilmektedir.” diye konuştu.

Dinlerin, dillerin, kültürlerin, medeniyetlerin sembol şehrinin talan edilmekte olduğuna işaret eden Erbaş, masum Filistinlilerin zorla evlerinden çıkarıldığını ve katliamlara maruz kaldığını belirtti.

Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Filistin ve Mescid-i Aksa tamamen özgür oluncaya kadar her bayram, hüzünle geçecek demektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Hadis-i Şeriflerinde Müslümanları bir bedenin organlarına benzeterek, bir müminin acısını ve derdini bütün müminlerin hissetmesi gerektiğini beyan etmekte, kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemeyen bir Müslümanın, kâmil bir Müslüman olamayacağını ifade etmektedir. ‘Komşusu açken tok yatan, bizden değildir’ buyurmaktadır. Bütün bu düsturlar, ilkeler, prensipler, müminler olarak birbirimizin dertlerini ve sevinçlerini paylaşmayı, kardeşliğimizi pekiştirmeyi vazgeçilmez bir sorumluluk olarak bizlere yüklemektedir. Nitekim Kudüs’te işgal ve zulmü engellemenin, İslâm coğrafyasında huzur ve güvenliği temin etmenin ve daha güzel bayramlar yaşamanın yegâne yolu, Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesidir. Dolayısıyla bu bayramı vesile kılarak, elimizle, dilimizle kalbimizle ve tüm imkânlarımızla birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı en güçlü hâle getirmek için gayret edelim aziz kardeşlerim.”

Erbaş, mümin bir kul için umutsuzluğun olmadığını belirterek, Allah’ın “Şüphesiz zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır” ayetiyle müminlere müjde verdiğini hatırlattı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA