GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-05-2021 14:01   Güncelleme : 13-05-2021 14:40

Süleyman Soylu tekzip bekledi, Mehmet Ağar özür diledi

İçişleri Bakanı Soylu’nun, Mehmet Ağar’ın “Bugün eğer mafya buraya (marinaya) giremiyorsa bizim burada olmamızdandır” sözüne gösterdiği tepki üzerine Ağar, özür diledi. Ağar, “Benim bu tabiri kullanmam, fevkalade yanlıştır. Bütün meslektaşlarımı incittiğimi düşünüyorum. Bundan dolayı kalbî olarak özür diliyorum” dedi.

Süleyman Soylu tekzip bekledi, Mehmet Ağar özür diledi

Kendisini “iş adamı” olarak tanımlayan, kamuoyunda “mafya lideri” olarak anılan Sedat Peker, Eski Adalet, İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın, Azerbaycan kökenli Türk vatandaşı Mübariz Gurbanoğlu’na ait Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı’na tehditle el koyduğunu iddia etmişti.

“Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır”

Mehmet Ağar, Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e yaptığı ve dün yayınlanan açıklamasında, Sedat Peker ismini kullanmadan, son dönemlerde FETÖ ve PKK sitelerinin marina ve kendisiyle ilgili yalan haberler ürettiğini ancak bunların karşılık bulmadığını ileri sürmüştü. Ağar, “Şimdi farklı taktikler uygulanıyor. Beni gündeme getirmelerinin asıl nedeni de bizi buradan uzaklaştırmak. Bizi buradan uzaklaştırınca yapılacak olan da belli: Buraya mafya çökecek. Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır.” demişti.

“Devlet, kıytırık bir marinaya mafya bozuntularının çökmesine fırsat vermez”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bugün Twitter sayfasında yayınladığı açıklamada, Ağar’ın “Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır” ifadesine tepki gösterdi.

Soylu, “Bu süreçte ‘belki dil sürçmesidir’ diye hālâ tekzibini beklediğim cümle, ‘Biz olmasa idik oraya mafya çökecekti’ cümlesidir. İnşallah saygısız gazetecinin çarpıtmasıdır. Benim devletim Libya’ya ve Karabağ’a çökülmesine fırsat vermedi. Kıytırık bir marinaya mafya bozuntularının çökmesine fırsat vermez. Türkiye eski Türkiye değil.” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun bu tepkisi üzerine Ağar, Sözcü TV Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’a verdiği mülâkatta, Soylu’dan özür diledi.

Mehmet Ağar, bu konuda şunları söyledi:

“Hata ettim, özür diliyorum”

“Tabi olayın kızgınlığından ve sinirliliğinden bir sürç-i lisan burada söz konusu; çünkü bugün görev yapan emniyet teşkilatı mensupları, çok nadide, çok değerli arkadaşlarımız. Bizim zamanımızda da daha küçük rütbelerde çok başarılı görevleri yapıyorlardı. Bugün Türkiye’de organize suç örgütlerine nefes aldırmıyorlar, göz açtırmıyorlar. Dolayısıyla benim bu tabiri kullanmam, fevkalade yanlıştır. Bütün meslektaşlarımı incittiğimi düşünüyorum. Bundan dolayı kalbî olarak özür diliyorum. Özellikle Sayın İçişleri Bakanı, gerçekten çok taktirle kendisini takip ediyorum. Gerek terörle mücadelede gerek organize suçlarla mücadelede gerekse teşkilata verdiği güven dolayısıyla fevkalade başarılı bir görev sürecini devam ettiriyor. Allah da uzun yıllar devam ettirsin. Dolayısıyla da personeline büyük güven veriyor. Devlet, her konuda, terör konusunda olsun organize suçlar konusunda olsun, her yerde vaziyete hâkim ve mutlak şekilde adalet ve hukukun tesisi yönünde son derece gayretli. O bir kızgınlıkla herhalde ağzımızdan o anda çıkan bir söz oldu. Ertesi gün gazetede çıktıktan sonra rahatsız oldum ben. Saygı Bey’i de aradım ki kendisine buradan teşekkür ediyorum. Bir haber namusu, kalem namusu olan bir gazeteci ve bu konuyu da fevkalade uygun bir şekilde aktardı; ama bundaki kusur benim. Dolayısıyla bütün meslektaşlarımdan kalben özür diliyorum. Onların başarılarını alkışlıyorum. Gelecekte de daha büyük başarılar elde edeceklerine olan inancımı ifade ediyorum. Sayın Bakan’ın liderliğinde, öncülüğünde, emniyet genel müdürüyle, büyük vilâyet emniyet müdürleriyle en küçük rütbedeki polis memuruna kadar cansiperane bir mücadele sergiliyorlar. Bu emeği görmezden gelmek, hele benim için asla söz konusu olamaz. Dolayısıyla insan işte ne kadar tecrübeli de olsa, kızgınlıkla, sinirle bazen hata yapıyor. Hatam budur benim. Ben de bunu kabul ediyorum.”

“Yargıya taşıyacağım; yüreği yeten gelir Türkiye’ye”

Mehmet Ağar, “organize suç örgütü lideri” Sedat Peker’in iddialarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Bu şahısla benim muhatap olmam söz konusu değildir. ‘Liderlik’ falan kolay iş değildir. ‘Mensubudur’ diyelim. Bu konuda söyledim; benim dokunulmazlığım yok, bir şeyim yok. Devlet, her türlü araştırmayı yapar. Zaten kendisinin bu sözleri üzerine bayram sonu avukatım vasıtasıyla da yargıda gerekli müracaatlar yapılacaktır. Yüreği yeten gelir Türkiye’ye bu konuda hesabı olur. Yani ben bu konularda muhatap olmam söz konusu falan değildir. Avukatlarım, gerekli girişimleri yargı nezdinde yapacaklardır.”

Mehmet Ağar, marinanın sahibi olmadığını belirterek, “Rica üzerine profesyonel yönetici olarak buradayım. Devletin bütün kayıtlarında buradaki konumum bellidir” demişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA