Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-05-2021 20:45

ABD’de Demokratlar arasındaki Filistin çatlağı büyüyor

ABD’de İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına sessiz kalan Demokrat Joe Biden yönetimi ile Beyaz Sarayın bu duruşuna karşı çıkan Kongredeki Demokratlar arasındaki çatlak büyüyor.

ABD’de Demokratlar arasındaki Filistin çatlağı büyüyor

İsrail’in Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşimci planı ve son günlerde Gazze’ye yönelik hava saldırıları, ABD siyasetinde de tartışmalara sebep oldu.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in saldırılarını “meşru müdafaa hakkı” olarak nitelendiriyor ve ısrarla İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınamaktan kaçınıyor.

Kongrede önde gelen Demokrat isimler, Demokrat Joe Biden’ın İsrail’e şartsız destek politikasını sert dille eleştiriyor. Beyaz Saray ile Kongre arasındaki Filistin çatlağı, dün Temsilciler Meclisindeki oturumda da bir kez daha gündeme geldi.

ABD Kongresinin ilk kadın Müslüman vekillerinden Filistin kökenli Rashida Tlaib, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve parti liderlerinin açıklamalarının Filistinlilere değinmediğine işaret ederek, söz konusu açıklamalarda “evlerinden çıkarılanlar, gözaltına alınanlar ve ibadethanelere atılan göz yaşartıcı bombaların” yok sayıldığına dikkati çekti.

“Filistinliler bir yere gitmiyor”

Kendisinin Filistinlilerin varlığının kanıtı olduğunu belirten Tlaib, “Bizim insan olduğumuzun, hayal kurma hakkımız olduğunun kanıtıyım. Bizler anneleriz, kız çocuklarıyız, torunlarız. Bizler adalet arayanlarız ve her türlü baskıya karşı mücadelemizden pişman değiliz. Apartheid İsrail hükümetine ne kadar para gönderirseniz gönderin, Filistinliler hiçbir yere gitmiyor.” diye konuştu.

ABD’li bazı siyasiler tarafından Filistinlilere ayrımcı ve ırkçı uygulamalar yapıldığı gerçeğinin kabul görmediğine de değinen Tlaib, “Atalarım ve Filistin’deki ailem, tarihlerinin önlerine herhangi bir engel konulmadan bütün dünyada duyulmasını hak ediyor. Acı çektiklerini, mülklerinin ellerinden alındığını, dünya seyrederken ve hiçbir şey yapmazken öldürüldüklerini anlatmaya hakları var.” dedi.

“Önemli sayılmaları için kaç Filistinlinin ölmesi gerekiyor”

Kürsüdeki konuşmasında gözyaşlarına hakim olmayan Tlaib, ABD Dışişleri Bakanlığının “çocukların öldürülmesinin yanlış olduğunu” söyleyememesi sebebiyle bütün ABD halkı adına bunu kendisinin ifade ettiğini söyledi.

Filistin halkının kendi vatanlarında mülteci konumuna düştüğünü hatırlatan Tlaib, ABD basınının ölen Filistinli sayısını İsrail’in kayıpları olarak göstermesini, İsraillilere “öldürüldü” Filistinlilere “öldü” ifadesini kullanmasını eleştirdi.

Tlaib, “Matematiğini anlamama yardımcı olun. Önemli sayılmaları için kaç Filistinlinin ölmesi gerekiyor. Washington yönetiminin İsrail’e askerî desteğinin şartsız olduğu mesajının verilmesiyle Netanyahu, barışı imkânsız hāle getirecek, evleri yıkmaya ve yerleşimci politikaları genişletmeye devam edecek.” dedi.

Ilhan Omar’dan ABD yönetimine tepki

Somali kökenli Ilhan Omar da ABD’nin İsrail’e yardımlarını eleştirerek, “Fonladığımız İsrail hükümeti, Filistin devletinin kurulmasını imkânsız hāle getirmeye çalışırken, buna engel olmak için hiçbir şey yapmadan Filistin devletini nasıl destekliyor gibi görünebiliriz?” diye sordu.

Omar, bütün çocuklar gibi Filistinli çocukların da şiddet ve baskıdan uzak bir hayatı hak ettiğini söylemenin tartışmalı olamayacağını kaydetti.

ABD yönetimine “sorumlu davran” çağrısı

ABD’li Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Kongredeki konuşmasında, Anadolu Ajansı’nın (AA) Filistinli yaralı kız çocuğunun yer aldığı fotoğrafını göstererek, ABD yönetimine “sorumlu davranma” çağrısı yaptı.

ABD’nin bu süreçte sorumluluk taşıdığını belirten Ocasio-Cortez, “ABD, Filistinlilere yönelik insan hakları ihlâlleri ve adaletsizliklerde oynadığı rolü kabul etmelidir. Bu ‘iki taraf’ ile ilgili bir şey değil. Bu, güç dengesizliğiyle ilgili.” dedi.

Biden yönetiminin, İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğuna dikkati çektiğini söyleyen Ocasio-Cortez, kürsüde, “Peki ya Filistinlilerin hayatta kalma hakkı var mı?” diye sordu.

Ocasio-Cortez’in konuşması esnasında yanındaki panoda AA’nın abonelerine Filistin’den geçtiği kare sergilendi. Fotoğrafta, yara almış küçük kız çocuğunun bir klinikte tedavi için bekleme ānı yer alıyor.

“Hem ABD hem de İsrail’de devlet şiddetine karşı eşit öfke gösterilmeli”

Demokrat Kongre üyelerinden Ayanna Pressley de siyahî olduğu için şiddet eylemelerine alışık olduğunu belirterek, “Görüntümüz sebebiyle suçlu sayıldık. Filistinlilere de ABD’deki siyahîlerle aynı şey söyleniyor. Hem ABD hem de İsrail’de devlet şiddetine karşı eşit öfke gösterilmeli.” dedi.

Demokrat Kongre üyesi Cori Bush da ABD’deki siyahîlerle olduğu gibi Filistin halkıyla da dayanışma içinde olduğunun altını çizerek “Savaş karşıtıyız, işgal karşıtıyız, ırkçılık karşıtıyız.” dedi.

Demokrat Kongre üyelerinden Marc Pocan ve Betty McCollum da ABD yardımlarının Batı Şeria’daki bazı İsrail eylemlerinde kullanılmasını eleştirerek, bu yardımların hangi ölçekte buralarda kullanıldığı hakkında rapor hazırlanması teklifinde bulundu.

Ilhan Omar, Rashida Tlaib ve Alexandria Ocasio-Cortez başta olmak üzere birçok isim, İsrail’in saldırılarına ve ABD’nin Filistinlilere yönelik zulme sessiz kalmasına tepkilerini Twitter sayfalarında yayınladıkları mesajlarla da gösteriyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA