Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-05-2021 17:57

ABD’de 2 binden fazla akademisyenden İsrail’i boykot kampanyası

ABD’de 2 binden fazla akademisyen ve fikir işçisi, Filistin’e yönelik saldırıları sebebiyle İsrail’i akademik ve kültürel alanda boykot kampanyası başlattı.

ABD’de 2 binden fazla akademisyenden İsrail’i boykot kampanyası

“İsrail’in Akademik ve Kültürel Boykotu için ABD Kampanyası”na (USACBI) 1446 akademisyen ve 516 fikir işçisinin yanı sıra 300’den fazla organizasyon destek verdi.

USACBI’nin sitesinden yapılan açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da ramazan ayında ibadet edenlere saldırmasına ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini evlerinden zorla çıkarma planına dikkat çekildi.

“Filistin’deki durum bizi eyleme çağırıyor.” ifadesi kullanılan açıklamada, İsrail’in bölgedeki faaliyetleri, “Filistin halkını hedef alan sistematik ve kitlesel bir şiddet projesi” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, ABD’deki üniversite yönetimlerinin, Filistin konusunda yükseltilen her sesi susturmaya ve baskı kurmaya çalıştığı belirtildi.

“ABD’deki akademisyenler ve fikir çalışanları olarak, hükümetimizin her yıl Tel Aviv’deki ırkçı ve yerleşimci-sömürge rejimine 3,8 milyar dolardan fazla yardım sağladığını biliyoruz. Ancak bu suçun ortaklığı hükümet seviyesinin de ötesine geçiyor.” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, akademik ve kültürel boykot çağrısının, Filistinlilerin haklarını korumak için ve akademik kurumların bu suça ortak olmasının inkârına karşı önemli olduğunun altı çizildi.

Akademisyenlerden sosyal medyada İsrail’e tepki

Bunun yanı sıra dünya çapında binlerce akademisyen, Twitter üzerinden İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepkilerini dile getirdi.

Aralarında Türkiye’den katılanların da bulunduğu akademisyenler, yayınladıkları İngilizce mesajlarda, “Ben bir akademisyenim. Özgür bir Filistin ve İsrail devletinin ırkçı rejimine son verilmesi çağrısında bulunuyorum. Bu, hem ahlâkî dünya görüşümün hem de bilgimin ayrılmaz bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA