Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-05-2021 03:22

ABD’li senatörler: Pentagon bağımsız denetime tabi tutulsun

Demokrat Senatör Bernie Sanders’ın başını çektiği bir grup senatör, Pentagon’un da diğer federal kurumlar gibi yıllık bağımsız denetimden geçirilmesi ve denetimden kaçması hālinde ceza alması için tasarı sundu.

ABD’li senatörler: Pentagon bağımsız denetime tabi tutulsun

ABD Senatosuna sunulan “2021 Pentagon Denetim Yasası” başlıklı tasarı, 2022 mālî yılından itibaren Pentagon’un finansal harcamalarının bağımsız bir şekilde yıllık olarak denetime tabi tutulması ve denetimden geçememesi hālinde her yılki bütçesinin yüzde 1’ini Hazine Bakanlığına iade etmesini öngörüyor.

Demokrat Sanders’ın yanında tasarıya destek veren Demokrat Ron Wyden ile Cumhuriyetçi senatörler Chuck Grassley ve Mike Lee, yaptıkları yazılı açıklamada, “Pentagon ile askerî endüstriyel kompleks, on yıllardır büyük miktarlarda para israfı, sahtekârlık ve finansal yanlış yönetimlerle sarılmış durumdadır. Bu kesinlikle kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Pentagon tarihindeki ilk kapsamlı bağımsız mālî denetime 2017 yılında başlanmış, ancak denetim tam olarak tamamlanamamıştı. Kurumun yapısı, dağınıklığı ve bağlı birimlerin bütün harcamalarının denetlenmesindeki zorluklar gerekçe gösterilerek daha sonraki yıllarda başlanan bağımsız denetim teşebbüsleri de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Joe Biden yönetimi, 2022 mālî yılı için Pentagon’a 715 milyar dolar bütçe ayrılmasını öngördüğünü açıklamıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA