Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-05-2021 05:34

Demokrat vekillerden “İsrail’e silah satışı durdurulsun” tasarısı

Demokrat Vekil Alexandria Ocasio-Cortez, İsrail’in uluslararası medya kuruluşlarını, okulları, hastaneleri, insānî yardım misyonlarını ve sivillerin yaşam alanlarını bombalarken ABD’nin İsrail hükümetine silah satmaması gerektiğini bildirdi.

Demokrat vekillerden “İsrail’e silah satışı durdurulsun” tasarısı

ABD’de bir grup Demokrat vekilin, Joe Biden yönetiminin İsrail’e satışına onay verdiği 735 milyon dolarlık silah satışının durdurulması için tasarı hazırladığı bildirildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, başını Temsilciler Meclisinin Demokrat New York vekili Alexandria Ocasio-Cortez’in çektiği ve Filistin kökenli vekil Rashida Tlaib, Ilhan Omar ve Mark Pocan gibi ilerici Demokratların destek verdiği tasarının kısa süre içinde meclise sunulacağı kaydedildi.

Söz konusu tasarı, Gazze saldırılarından hemen önce ABD yönetiminin İsrail’e satışına onay verdiği 735 milyon dolarlık hassas güdümlü silah satışının durdurulmasını öngörüyor.

Tasarının önce Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne gitmesi ve orada onaylanması hālinde meclis genel kuruluna gelmesi bekleniyor.

Amerikan medyası, Filistin konusunda Demokrat Parti içindeki ayrışmanın büyüdüğüne işaret ederek söz konusu silah satışının durdurulup durdurulmayacağına dair kararın çok önemli olacağına dikkat çekiyor.

Tasarı resmen sunuldu

Söz konusu haberlerin medyada yer almasından saatler sonra, adı geçen Demokrat vekillerin tasarıyı Temsilciler Meclisine sundukları açıklandı. Tasarıda şu anda 6 ilerici Demokrat vekilin imzasının bulunduğu ve ilk olarak Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde ele alınacağı kaydedildi.

Ocasio-Cortez’den Biden yönetimine tepki

Söz konusu tasarıya öncülük eden Ocasio-Cortez, Twitter sayfasında yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin İsrail’e silah satmasını eleştirdi.

Demokrat vekil, “ABD, uluslararası medya kuruluşlarını, okulları, hastaneleri, insānî yardım misyonlarını ve sivillerin yaşam alanlarını bombalarken bizim kaynaklarımızı kullanan İsrail hükümetine incelemeden otomatik olarak onaylanan silahlar satmamalı. İnsan haklarını koruma gibi bir sorumluluğumuz var.” ifadelerini kullandı.

Ocasio-Cortez ayrıca, seçmenlerden kendi vekillerine İsrail’e silah satılmaması hususunda ulaşmaları için çağrıda da bulundu.

Joe Biden yönetiminin 5 Mayıs’ta İsrail’e 735 milyon dolar değerinde Müşterek Direkt Taarruz Mühimmatı (JDAM) olarak da bilinen hassas güdümlü füzelerin satışına onay verdiğini kongreye tebliğ ettiği dün ortaya çıkmıştı.

Bu satış tebligatı, kongrede 15 günlük değerlendirme süreci için bekletilirken, özellikle de Demokrat kongre üyelerinden bazılarının bu satıştan rahatsız olup detayları hakkında bilgi talebinde bulunduğu ifade edilmişti.

Dün Temsilciler Meclisi’ndeki bazı Demokrat vekiller ise satış onayının bekletilmesi için bir sebep olmadığını dile getirmişlerdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA