DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 02:06   Güncelleme : 21-05-2021 02:32

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi

İsrail ile Hamas arasında Mısır’ın ara buluculuğunda varılan, “karşılıklı ve eş zamanlı olması” kararlaştırılan anlaşma, saat 02.00’de uygulamaya konuldu.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi

AB, ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, İsrail ile Hamas arasında varılan ateşkes anlaşmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Michel, ateşkesin duyurulmasının ardından sosyal medyadan açıklama yaptı.

“11 gündür süren çatışmayı sonlandıran İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşıladım.” ifadesini kullanan Michel, barış ve güvenlik fırsatının kaçırılmaması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Gazze’de İsrail ve Hamas arasında varılan ateşkesi memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, taraflara ateşkesin uygulanması çağrısı yaptı.

İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 10 Mayıs’tan bu yana devam eden saldırılara son verilerek ateşkese gidilmesini kabul ettiği bildirilmişti.

Filistin İslâmî Direniş Hareketi Hamas’ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de İsrail ile Gazze Şeridi’nde ateşkesin yerel saatle bu gece 02.00’de başlayacağını doğrulamıştı.

Gazze’ye yönelik 10 Mayıs’tan bu yana devam eden İsrail saldırılarında 65’i çocuk, 39’u kadın olmak üzere 232 Filistinli hayatını kaybetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA