MEDYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 23:29   Güncelleme : 22-05-2021 00:03

Soylu hakkında yorumlu soru soran AA muhabiri kovuldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin basın toplantısı sırasında Anadolu Ajansı (AA) Muhabiri Musab Turan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yorum yaparak soru sorması üzerine, iş sözleşmesi feshedildi. Muhabirin gri pasaportunun ve basın kartının iptal edilmesi için de işlem başlatıldı.

Soylu hakkında yorumlu soru soran AA muhabiri kovuldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin basın toplantısı sırasında Anadolu Ajansı Muhabiri Musab Turan, bakanlara şu soruları sordu:

“AK Parti, Süleyman Soylu’dan daha mı küçük?”

“Son günlerde gündemi meşgul eden konular var. Narkobürokrasi ile ilgili iddialar, ülkemizi uluslararası arenada zora soktu mu? Hükümetin buna ilişkin bir planı var mı? Ve de 19 yıllık bir toplum hareketi olarak başlayan, milletin teveccühünü kazanan AK Parti, ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Buna ilişkin çarşıda, pazarda, metrobüste çocuklar, herkes bunu konuşuyor; ama Sayın Bakanlarımız buna ilişkin tek kelime etmiyor. Sayın Pakdemirli Bakanımıza sorum da Sayın Soylu, kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama yaptı mı, savunma yaptı mı? Savunması sizleri tatmin etti mi? Sayın Bakanım, 3,5 yaşında oğlumun yüzüne bakarken, bu maskeli balodan dolayı ben utanıyorum. Sizlerin çocuklarınız yok mu?”

Sedat Peker, sorunun videosunu Twitter’da yayınladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aleyhine bir süredir sosyal medyada bazı iddiaları dile getiren ve kamuoyunda “mafya lideri” olarak anılan Sedat Peker de, AA Muhabiri Musab Turan’ın bu sorusunun videosunu Twitter sayfasında yayınladı. Peker, videonun üzerine “Doğruların gözle görülmeyen orduları vardır ve onlar tam zamanında yetişirler.” diye yazdı.

AA’nın açıklaması

Bu gelişmeler üzerine AA, yazılı açıklama yaparak, muhabirin iş sözleşmesinin feshedildiğini, gri pasaportunun ve basın kartının iptal edilmesi için de işlem başlatıldığını duyurdu.

AA tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bir basın toplantısında muhabir kriterleri ile basın-meslek ilke ve ahlakıyla uyuşmayacak şekilde soru soran ve bu sırada kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bu siyasal propaganda eylemini icra eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın iş akdi feshedilmiştir.

Basın toplantısını kendi sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak, “Haber temelli her türlü bilgi veya istihbaratı, kaynağı ne olursa olsun Ajansla paylaşmadan ve yayınlanmadan, kişisel hesaplarından duyurmazlar.” ilkesini çiğnemiştir.

Adı geçen şahıs, bu eylemiyle, Anadolu Ajansı’nın iş sözleşmesindeki “Çalışanlarımız tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüntü, görüş ve yorumlardan uzak dururlar.” maddesini de ihlal etmiştir.

Şahıs hakkında herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması amacıyla da nöbetçi Cumhuriyet savcılığına ihbarda bulunulmuştur.

Ayrıca “Gri Pasaport” ve “Basın Kartı”nın iptali konusunda ilgili kurumlara Turan hakkında bildirim yapılmıştır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA