KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-05-2021 04:17   Güncelleme : 23-05-2021 04:23

“12 bin Kudüs kitabımı depolarda çürümeye terk ettiler”

Tarihçi Yazar ve Turist Rehberi Talha Uğurluel, İnkılap Kitabevi’nin “Kudüs / Eski Şehir” isimli kitabını resmî bir karar olmamasına rağmen piyasan toplattığını belirterek, “Ellerinde kalan 12.000 kitabımı da depolarında çürümeye terk ettiler.” dedi.

“12 bin Kudüs kitabımı depolarda çürümeye terk ettiler”

Tarihçi Yazar ve Turist Rehberi Talha Uğurluel, “Kudüs / Eski Şehir” kitabının kitapçılarda bulunamayışı konusunda okuyucularından ve sosyal medya takipçilerinden gelen sorular üzerine, “İnkilap Kitabevi’nin hakkımdaki iftiraları konusunda kamuoyuna açıklamadır” başlığıyla bir basın açıklaması yaptı.

Talha Uğurluel, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kitabımı ısrarla basmak isteyen kendileriydi”

“İnkılap Kitabevi, “Kudüs-2 Eskişehir Kitabınız bizden çıksın” ısrarlarını sürdürürken, ‘yayın ağınız zayıf’ dediğimde, “Bizim Türkiye genelinde İnkılap Kitapevlerimiz var. Kimse satmazsa biz satarız” diyerek bana teminat vermişlerdi. Ancak birkaç yayınevi ‘Bu kitapları satmıyoruz’ deyince, ne hikmetse kendi kitapevlerinden ve internet sitelerinden bile Kudüs kitabını kaldırdılar. Ellerinde kalan 12.000 kitabımı da depolarında çürümeye terk ettiler.

“Kitaplarımı kendileri toplattılar”

Türkiye genelinde binlerce kitapevi olup, bunların hemen hiç birisi kitaplarım hakkında olumsuz bir tavra girmediği halde, kendi haksız kararları ile dağıtılmış bütün kitaplarımı kendi elleri ile toplattılar.

Onlar Kudüs kitabını resmî bir karar olmamasına rağmen toplatırken, başka yayınevlerinden çıkmış 14 adet kitabım, Türkiye ve dünyada basılıp satılmaya devam etti ve hālâ yeni baskıları ile satılıyor.

“Yüzlerce kişi bana kitabımı soruyor”

Kudüs Kitabımın gündeme gelme sebebi, Kudüs gündemi sebebi ile yüzlerce kişinin Kudüs Eskişehir kitabımın akıbetini ısrarla bana sormalarından kaynaklanmaktadır. Yoksa bu haksızlığa uğrayan bir yazar olarak tam 2 yıldır edebimle sabırla susmakta, bu problemin çözümünü beklemekteydim.

“Kitabın telif ücretini ancak yargı yoluyla alabildim”

İnkılap Kitabevi, sözleşmeye aykırı olarak bastıkları Kudüs kitabının telif ücretini vermeyi reddetmiştir. Hakkım olan rakamı, ancak hukukî yollara başvurarak alabilmiş bulunmaktayım. Hak ettiğim bu parayı benden geri almak için İnkılap Kitabevi tarafından şahsıma ayrıca dava açılmıştır.

“Takdiri okuyucularımın vicdanlarına havale ediyorum”

İnkılap Kitabevi’nin birkaç yazarı, aynı dönemde hapse girmiş ve aylarca hapiste kalmış olmalarına rağmen İnkılap Kitabevi, bana uyguladığı haksız muamelenin tam tersi olarak, onların kitaplarını basmaya ve satmaya devam etmiştir ve hālâ devam etmektedir. Tüm bu yaşananların ışığında, kim taraflı, kim haksız, kim mağdur, siz kıymetli takipçilerimin vicdanlarına havale ediyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA