GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-10-2019 01:22   Güncelleme : 07-10-2019 01:12

İmamoğlu, İBB’yi uluslararası kuruluşların denetimine açıyor

İBB Başkanı İmamoğlu, “İBB’nin ve bağlı 28 iştirakinin uluslararası denetleme kuruluşları tarafından denetlenmesi için çalışmalara başladık” dedi.

İmamoğlu, İBB’yi uluslararası kuruluşların denetimine açıyor
İBB Başkanı İmamoğlu, Paris’te iş dünyasının temsilcileri ile yaptığı toplantıda, İstanbul halkının demokrasi iradesinin bütün dünya için değerli olduğunu; İstanbul’da hoşgörü kültürünü devam ettireceklerini; İstanbul’u ileri teknolojinin ve yaratıcı endüstrilerin merkezi haline getireceklerini ve İBB’yi uluslararası denetime açacaklarını söyledi.

İBB Başkanı İmamoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te, Fransa İş Konfederasyonu’nun (MEDEF İnternational) ve Institut du Bosphore üyeleriyle bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te, Fransa İş Konfederasyonu’nun (MEDEF İnternational) düzenlediği toplantıda, Fransa’da farklı iş kollarında faaliyet gösteren yaklaşık 30 şirketin üst düzey yöneticisiyle bir araya geldi.

İstanbulluların demokrasi iradesi, tüm dünya için değerlidir

Toplantıda ilk konuşmaları, MEDEF İnternational CEO’su Philippe Gautier ve Sürdürülebilir Şehir Görev Gücü Başkan Yardımcısı Agnes Romatet – Espagne yaptı.

Gautier ve Espagne’nin ardından söz alan İmamoğlu, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde İstanbul halkının kendisini 2 kez belediye başkanı seçtiğini belirterek, “Üstelik de son 50 yılın en yüksek oy oranıyla ve yerel seçimlerde tüm Türkiye tarihinin en yüksek oy sayısıyla. 16 milyon İstanbullu bu seçimlerde demokrasi ve özgürlükten yana, son derece net bir irade ortaya koymuş oldu. 16 milyon İstanbullunun demokrasi ve özgürlük iradesi tüm dünya için son derece değerlidir” dedi.

İstanbul, kendi halkı için cazip olmazsa dünya için de cazip olamaz

“Hoşgörü kültürü, İstanbul’un binlerce yıllık DNA’sında var. Bundan böyle de olacak” diyen İmamoğlu, kendi yurttaşlarını memnun edemeyen, kendi sakinleri için bir cazibe oluşturamayan bir şehrin, bütün dünya için bir cazibe merkezi olmasının da mümkün olamayacağını ifade etti. İmamoğlu, “Bırakın cazibe merkezi olmayı, ayakta kalamazlar. Ne kentler, ne ülkeler, hatta, ne de ideolojiler” dedi.

İstanbul'un sorunlarını yeniden tanımladığını belirten İmamoğlu, insanları özgür ve mutlu hissettiremeyen bir yöneticinin, her ne yapmış olursa olsun, işini lâyıkıyla yapmamış olacağını söyledi.

Yatırımcılarla iş birliği alanları

İmamoğlu, ekibiyle birlikte 5 yıllık süreç için belirledikleri hedeflerini sıralarken, “İstanbul'un yatırım yapılabilir, çalışılabilir ve ziyaret edilebilir bir dünya metropolü olma niteliğini güçlendireceğiz. İstanbul’u katma değeri yüksek, ileri teknolojinin ve yaratıcı endüstrilerin merkezi haline getireceğiz. Bunu başarabilmek için yabancı yatırımcılarla her zaman açık, dürüst ve çözüm odaklı bir iletişim içerisinde olacağız” diye konuştu.

İmamoğlu, yerli ve yabancı yatırımcılarla yapmayı planladıkları iş birliği alanlarından bazılarının metro, kentsel planlama, yüksek teknoloji kurumları, akıllı kent, çevre, turizm ve tarım olduğunu kaydetti.

23 Haziran sonucu Avrupa ile daha dostane ilişkilerimiz olacak

İBB’yi, şeffaf ve hesap veren bir kurum haline getireceklerinin altını çizen İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“İBB, yönetimimle birlikte yaratıcı endüstrilere ve sürdürülebilir kalkınmaya odaklanacak. İstanbul’da yaşayan her rengi, her farklılığı, her aykırı sesi kentin hazinesi olarak kabul eden bir yönetim anlayışı kurmak için yola çıktım. Bu anlayışın tüm Türkiye’yi etkilemesi için elimden gelen her çabayı sergileyeceğim. İnanıyorum ki, 23 Haziran seçimleri İstanbul için yeni bir başlangıcın tarihi oldu. Aynı zamanda Türkiye için yeni bir başlangıcın tarihi oldu ve inanıyorum ki, 23 Haziran seçim sonuçları ile birlikte Avrupa’daki ülkelerle, şehirlerle daha dostane ilişkiler geliştirme şansımız olacak.”

İBB’yi uluslararası denetime açacağız

İmamoğlu, toplantının katılımcıların sorularını cevapladığı bölümünde de, “16 milyon İstanbullunun 1 lirasını bile boşa harcatmayacağız. İBB’nin ve bağlı 28 iştirakinin uluslararası denetleme kuruluşları tarafından denetlenmesi için çalışmalara başladık. İBB’nin finansal raporları güvenilir hale gelecek” dedi.

İmamoğlu, öğleden sonra da 2009 yılında Paris’te kurulan ve Fransa ile Türkiye arasında siyasi, ekonomik ve akademik etkinlikler düzenleyen Institut du Bosphore üyeleri ile bir araya geldi. İmamoğlu, Institut du Bosphore Bilim Kurulu Eş Başkanı Augustin de Romanet ve arkadaşları tarafından ağırlandı.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 19
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 21 19
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA