DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-05-2021 05:46

Venezuela Devlet Başkanı ​​​​​​​Maduro: Kolombiya ile sınırlar yeniden açılsın

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Şubat 2019’dan bu yana kapalı olan iki ülke sınırlarının karşılıklı olarak yeniden açılması çağrısında bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı ​​​​​​​Maduro: Kolombiya ile sınırlar yeniden açılsın

Kolombiya ile sınırların ‘sonsuza kadar’ yeniden açılmasının koordine edilmesini isteyen Maduro, “Kontrollerle sınırları açmak kesinlikle mümkün. Kolombiya, sınırı tek taraflı açmaktan bahsediyor. Onlara söylüyorum: Tek taraflı açmak hiçbir şeye yaramayacak.” dedi.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise 1 Haziran’da ekonomik faaliyetlerin yeniden canlanması kapsamında Venezuela ile sınırların özel tedbirler alınarak yeniden açılma ihtimalinin tartışıldığı bildirildi.

İki ülke ilişkileri Ocak 2019’da koptu

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetinin, Venezuela’da 23 Ocak 2019’da kendini devlet başkanı ilân eden dönemin Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu “meşru devlet başkanı” olarak tanımasının ardından iki ülke ilişkileri kesintiye uğramıştı.

Venezuela hükümeti, 23 Şubat 2019’daki açıklamasında, Kolombiya’nın “ciddi ve yasa dışı tehditlerini” gerekçe göstererek bu ülkeyle olan sınırı geçici olarak kapatma kararı almıştı.

Maduro, 24 Şubat 2019’da basına verdiği demeçte, Kolombiya ile diplomatik ilişkileri kestiklerini, ayrıca Kolombiya Büyükelçisi’ne Venezuela’yı terk etmesi için 24 saat verdiklerini açıklamıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA