MEDYA
Giriş Tarihi : 02-10-2019 05:01   Güncelleme : 07-10-2019 01:13

Türkiye’nin ilk YouTube haber kanalı Babıali TV yayına başladı

Gazeteciler Suat Toktaş ve Mustafa Hoş tarafından kurulan Türkiye’nin ilk YouTube haber kanalı Babıali TV, yayına başladı. Kanalın kurucularından Suat Toktaş, Babıali TV’de ‘gazetecilik’ yaparak ülkenin toplumsal yarılmadan çıkmasına katkıda bulunmak, ‘öteki’nin sesini ‘diğeri’ne duyurmak istediklerini söylüyor.

Türkiye’nin ilk YouTube haber kanalı Babıali TV yayına başladı

“Gazeteciler bir yolunu bulur”

Gazeteci Suat Toktaş, “Babıali Yokuşu” programında “Babıali TV kimdir ve ne yapacak?” sorusunu cevapladı.

“Yeni bir soluk olarak devreye girdiğimizi iddia ediyoruz” diyen Toktaş, “Biz kimiz?” diye sordu ve bu soruyu şöyle cevapladı:

“Türkiye, büyük bir çalkantı içinde... Toplumsal yarılma içinde. Böyle zamanlar, gazeteciliğin hem en zor, hem de en gerekli olduğu dönemlerdir. Çünkü gerçekten habercilik yapılabildiği dönemlerde bu toplumsal yarılmayı onarabilecek imkânlara ve kabiliyetlere sahiptir gazeteciler. Fakat bugün içinde bulunduğumuz şartlara baktığımızda, gazeteciliğin çok da kolay olmadığını görebiliyoruz; çok da kolay yapılamadığını anlıyoruz. Kimi gazeteciler işsiz kaldı ya da işsiz bıraktırıldı. Kimi yurt dışına kaçtı, kimi de cezaevlerinde. Ama gazeteciler, ne yapar eder ve sesini duyurmanın, halkın sesini duyurmanın bir yolunu bulur. Son yıllarda özellikle YouTube kanallarının devreye girmesi de zaten bunun göstergesi.

İşsiz bırakılan veya bıraktırılan pek çok gazeteci, YouTube kanalı üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Biz de bu amaçla yola çıktık.”

Neden Babıali TV?

Gazetecilik geleneklerinin epeyce unutulduğu ve kamplaşmanın gazetecilere sirayet ettiği bir dönemden geçildiğini belirten Toktaş, “Babıali TV, meslek geleneklerini hatırlatması açısından aklımıza ilk gelen isimlerden biri oldu. İsim babası da Avukat Murat Uysal” dedi.

Babıali TV ne yapacak?

Babıali TV olarak ne yapacaklarını da özetleyen Toktaş, şunları söyledi:

“Aslında gazetecilik yapacağız. Bütün derdimiz bu. Peki, gazetecilik yaparken ne yapacağız? Görüş - karşı görüş… Bunlara yer vereceğiz. Tez - antitez… Ülke bu toplumsal yarılmadan çıkmaya çalışırken, olabildiğince buna katkıda bulunmaya çalışacağız. ‘Öteki’nin sesini diğerinin dinlemesini istiyoruz. Herkesin kendi yankı odalarından çıkmasını istiyoruz.”

Mağdurların da sesi olmak istiyoruz?

Gazeteci Suat Toktaş, ellerinden geldiğince iktidarı da kendi yankı odasından çıkarıp, Babıali TV’de onlara da yer vermeye; her toplumsal kesimin sesini ‘diğerleri’ne duyurmaya çalışacaklarını kaydetti. Toktaş, çeşitli sebeplerle mağduriyet yaşayan kitlelerin sesini duyurmak için de Babıali TV’yi bir platform haline getirmek istediklerini söyledi.

Hoş: Haber nereye götürüyorsa oraya giden bir kanal olacağız

Babıali TV’nin 3 kurucu isminden biri olan Gazeteci Mustafa Hoş da, “Durum” programında Safiye Işıklı’nın sorularını cevapladı.

Mustafa Hoş, NTV’den ayrıldığında ‘iş aramıyorum, mesleğimi arıyorum’ dediğini ancak gazeteciliğin yapılamaz bir hale getirildiğini söyledi. Hoş, “Ve nihayet burada yeniden işimizi yapabilme heyecanını taşıyabileceğimiz bir yer oluşturmaya çalıştık” dedi.

Hoş, “Babıali TV, nasıl bir kanal olacak?” sorusuna “Haber nereye götürüyorsa oraya giden bir kanal olacak. Sonunun ne olduğuna hiç bakmadan, bedelinin ne olduğuna hiç bakmadan, oraya gidecek bir kanal olacak” karşılığını verdi.

“Başınız belâya girmemişse gazetecilik yapmamışsınızdır”

Mustafa Hoş, “Bu dönemin özeti şu aslında: Bu dönemde gazetecilik yapıyorsanız, başınız belâya girer. Öyle ya da böyle... Başınız belâya girmemişse, gazetecilik yapmamışsınızdır. O başı belâya girmeyenler, şimdi tekrar ahkâm kesmeye başladı; o yüzden Babıali TV var. Hem fil hafızasına sahibiz, hem de gerçeğin takipçisiyiz” diye konuştu.

Toktaş, TV5’deki moderatörlüğüne devam ediyor

Daha önce bazı ulusal kanallarda yöneticilik, bir ulusal kanalın da kuruculuğunu ve yayın yönetmenliğini yapmış olan Suat Toktaş, TV5’de yayınlanan siyasî müzakere programı “Düşünme Vakti”ni sunmaya devam ediyor.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA