EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-06-2021 20:07   Güncelleme : 03-06-2021 20:18

“Krediye en fazla ihtiyacı olan esnaf, ‘borçlu’ diye kredi çekemedi”

TESK Genel Başkanı Palandöken, daha önceki kredi kartı borcunu zamanında ödeyememiş veya kişisel borcu olan esnafın kredi çekemediğini belirterek, “Aslında bizim talebimiz, zaten bunların kurtarılmasıyla ilgili. İşi düzgün olanın krediye zaten ihtiyacı yok.” dedi.

“Krediye en fazla ihtiyacı olan esnaf, ‘borçlu’ diye kredi çekemedi”

Saadet Partisi’nin düzenlediği çevrimiçi “Esnaf Kongresi”nde, esnafın sıkıntıları ve talepleri dile getirildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisi tarafından “Geçim İttifakı” çalışmaları kapsamında internet vasıtasıyla düzenlenen “Esnaf Kongresi”nin açılışında konuştu.

Karamollaoğlu: Destekler problemi çözmedi, sadece zamana yaydı

Her sektörün sıkıntısının ve beklentisinin diğerinden farklı olduğunu belirten Karamollaoğlu, Türkiye’nin, esnafın derdini dinleme konusunda çok geride kaldığını ve esnafa en az destek veren ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, hükümetin, borçlu esnafı, kredi çekmesi için bankalara yönlendirdiğini veya borçları yeniden yapılandırarak ertelediğini ancak bunun destek olmadığını söyledi.

Karamollaoğlu, esnafa, “Ben, ‘bunların hiçbir faydası yoktur’ demem. Elbette bugün ödeyemeyeceğiniz bir verginin ertelenmesi, bu da bir destektir; ama sizin problemlerinizi bütünüyle çözecek bir destek değil. Sadece probleminizi zamana yayacak bir tutum oluyor bu.” diye seslendi.

Esnafın, üretici ile tüketici arasında aracı olduğunu belirten ve bütün katılımcılara teşekkür eden Karamollaoğlu, “Siz iyi iseniz, genelde ülke iyidir.” diyerek, ilk sözün bayan esnafa verilmesini önerdi.

Palandöken: Borçlu esnaf kredi çekemedi

Karamollaoğlu’nun açış konuşmasının ardından söz alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Karamollaoğlu’nun 1-2 ay önce TESK’i ziyaret ettiğini ve kendisinin esnaf temsilcileri kadar meselelere hâkim olduğunu söyledi. Palandöken, esnaf hakkında alınan kararlarda bütün siyasî partilerin katkısı olduğunu da belirtti.

5362 sayılı yasanın bugünlerde Meclis’e geleceğini tahmin ettiğini belirten Palandöken, esnaf kanunu ile ilgili bu önemli çalışmanın, esnafın güçlü sermaye karşısında ezilmesini önleyeceğini ifade etti. Palandöken, bu yasanın çıkması için uzun zamandan beri mücadele ettiklerini ancak sermaye lobilerinin, TESK’in bu önerisini ötelediğini dile getirdi. Palandöken, “Ama tahmin ediyorum ki bu dönemde yasalaşacak.” dedi.

Palandöken, verilen desteğin yeterli olmadığını, esnafın yanında aile bireyleri sigortasız olarak çalıştığı için de verilen destekten yeterince faydalanamadıklarını dile getirdi. Esnafın daha önceki kredi kartı borcunu zamanında ödeyememiş olması hālinde yeni kredi çekmesinin mümkün olmadığına da işaret eden Palandöken, aynı şekilde kişisel borcu olanların kredi çekmesinin de engellendiğini belirterek, “Aslında bizim talebimiz, zaten bunların kurtarılmasıyla ilgili. İşi düzgün olanın krediye zaten ihtiyacı yok.” dedi.

Palandöken, salgın sürecindeki saat kısıtlamalarının, birikmiş sermayesi olmayan esnafı sıkıntıya soktuğunu, her ilin sorununun diğerinden farklı olduğunu ifade etti. Esnafın her zaman kanaatkâr, devletine milletine bağlı, imkânlarını başkasıyla paylaşan bir kesim olduğunu ifade eden Palandöken, “Dolayısıyla vergisini verdi. ‘Kazanılmayan kazancın vergisi mi olur?’ dedik; ama ayakta kalabilmek için bunları da eşinden dostundan borç alarak, anasından babasından kalan araziyi satıp borçlarını ödemeye gayret etti.” diye konuştu.

Palandöken, “Bildiğiniz üzere, ülkemizdeki sistemde esnaf ve sanatkârın koşullanma modelinde değişiklik yapılmadığı müddetçe, bu meselenin halli, kredi destekleri, hibe, kira desteğinin yanı sıra verilen, hibeden de farklı olan destekler, tabii ki yeterli değil.” diye konuştu.

Palandöken, esnafın kullandığı iş yerlerinin kirasının, ortalama 5 bin lira civarında olduğunu, ücra köşelerde iş yapacak bir dükkânın kirasının bile 2.500-3.00 lira civarında olduğunu, daha büyük restoran, lokanta gibi iş yerlerinin kiralarının milyonlarla ifade edildiğini kaydetti. Palandöken, “Dolayısıyla böyle bir uygulama, esnafın büyümesini de engelledi.” dedi.

Palandöken, bu konuda kendilerine destek veren bütün siyasî partiler, medya kuruluşlarına teşekkür etti. Böyle bir toplantı düzenlediği için Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na ve katılımcılara teşekkür eden Palandöken, yüz binlerce insanı temsil eden böyle bir teknolojik buluşmanın kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA