GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-06-2021 09:08   Güncelleme : 04-06-2021 10:00

KHK ile atılan öğretmen, kanserden ölünce işe iade edildi

Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu gerekçesiyle KHK ile ihraç edilen ilkokul öğretmeni Emine Yürükçü, kanser olup öldükten 2 yıl sonra göreve iade edildi ve tayini çıktı.

KHK ile atılan öğretmen, kanserden ölünce işe iade edildi

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, Samsun’da yaşayan 3 çocuk annesi 47 yaşındaki öğretmen Emine Yürükçü, 2016 yılının temmuz ayında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alındı. Yürükçü, 1 Eylül’de de ihraç edildi.

Yürükçü hakkında 2017’de takipsizlik kararı verildi; ancak buna rağmen işine iade edilmedi. Bunun üzerine kanser hastası olan Yürükçü, malûlen emekli olmak için başvuruda bulundu. Aradan geçen 6 ayda başvurusuna olumlu bir karşılık alamadı.

İddiaya göre Emine Yürükçü’nün evrakları kaybolmuştu. Yürükçü, yeniden başvuru yaptı ve kasım ayında malûlen emekli oldu; ancak geçen süre içinde hastalığı da ilerledi ve 12 Haziran 2019’da hayatını kaybetti.

Öldüğü ana kadar göreve iade edilmeyi bekleyen Yürükçü’nün göreve iadesi öldükten sonra yapıldı. Önceki gün, Yürükçü’nün hem göreve iadesi hem de tayininin çıktığı bildirildi.

Emine Yürükçü’nün eşi Musa Yürükçü, Milliyet’e şunları anlattı:

“Eşimi, Aktif Eğitim-Sen üyesi olması gerekçesiyle ihraç ettiler. Oysa memurların büyük bir çoğunluğu zaten bu sendikaya üyeydi ve aidatları da devlet tarafından ödeniyordu. Devletin de bildiği bir sendikaya üye olmasıydı tek suçu. Takipsizlik almasına rağmen işine dönemedi. Bu durum, hastalık sürecini daha hızlandırdı ve eşim 2019’da hayatını kaybetti.

Eşim ölünceye kadar hep bir umutla işine iade edilmeyi bekledi. Dün de işe iadesinin ve tayininin başka okula çıktığı bilgisi verildi. Geç gelen adalet, adalet değildir. Çocuklarım hālâ annelerin ölümünü kabullenmiş değil. Annelerine terörist muamelesi yapıldı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA