EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-06-2021 20:48   Güncelleme : 04-06-2021 20:59

“Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni rezerv bulduk”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı.” dedi.

“Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni rezerv bulduk”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, 2023 hedefleri arasında yer alan Filyos Limanı’nın, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına çıkarma projesinin önemli altyapılarından biri olduğunu söyledi.

Yıl sonunda 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmanın ışığını görmeye başladıklarını dile getiren Erdoğan, “Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’deki toplam gaz keşfinin 540 milyar metreküpe ulaştığını kaydetti.

Erdoğan, “Amasra-1 kuyusunun çevresindeki sondajlama çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler bekliyoruz. (…) Denizdeki doğal gazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleridir. İkinci aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle, karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır.” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA