EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-06-2021 02:30   Güncelleme : 05-06-2021 02:32

“Bu kararlar, Avrupa gıda sanayisinin çöküşünün habercisi”

Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas, Fildişi Sahili’nden sonra ikinci büyük kakao üreticisi Gana’nın da İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerine kakao hammaddesi satışına son verdiğini belirterek, “Bu kararlar Avrupa gıda sanayinin çöküşünün habercisi olacaklar.” dedi.

“Bu kararlar, Avrupa gıda sanayisinin çöküşünün habercisi”

Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi, Afrika Araştırmacıları Derneği (AFAM) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, Gana’nın kakao kararını Twitter sayfasında değerlendirdi. Kavas, şunları kaydetti:

“Afrika'da Fildişi Sahili devletinden sonra ikinci büyük kakao üreticisi Gana bu ürünün hammadde olarak en fazla alıcısı İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerine satışına son verecekmiş. Bu kararlar Avrupa gıda sanayinin çöküşünün habercisi olacaklar.”

Afrika Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, “İTO Haber” isimli web sitesinde yayınlanan “Afrikalı kakaodan 100 milyar dolar kazandırıyor, 2 milyar dolar kazanabiliyor” başlıklı yazısında, bu konuda şu bilgileri veriyor:

“Çikolatanın hammaddesi olan kakaonun anavatanı Latin Amerika; ancak günümüzde Afrika, toplam kakao üretiminde lider kıta konumunda. İlk 5 üretici arasında 4 ülkesi bulunan Afrika; yüzde 75’lik oranla 1., anavatan Amerika 2. ve Asya 3. sırada yer alıyor.

Çok uluslu 12 çikolata şirketinin tekelindeki dünya kakao piyasasının 100 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaştığı belirtiliyor. Üreticiye sadece yüzde 6 kadar bir ödeme ulaşsa da aslında bizzat istifade ettikleri oran yüzde 2 olarak ifade ediliyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA