Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2021 07:14   Güncelleme : 08-06-2021 07:17

“Kürecik Üssü’ndeki radar, Türkiye’yi değil İsrail’i koruyor”

Emekli Kurmay Albay İhsan Sefa, ABD tarafından 2012 yılında Malatya Kürecik’e yerleştirilen “Balistik Füze Erken İhbar ve Takip Radarı”nın Türkiye’yi değil İsrail’i koruduğunu belirtti. Sefa, “Kürecik Radarı'nın faaliyetinin durdurulması, İsrail’i İran balistik füzelerine karşı savunmasız bırakarak bölgede haydutluktan alıkoyacaktır, caydıracaktır.” dedi.

“Kürecik Üssü’ndeki radar, Türkiye’yi değil İsrail’i koruyor”

Emekli Kurmay Albay İhsan Sefa, Aydınlık gazetesinde “Kürecik Radarı’nın işlevi ve yetenekleri” başlıklı makalesinde, radarın NATO radarı olarak yerleştirilmiş olmakla beraber yaklaşık 200 milyon dolar maliyetle ABD tarafından kurulduğunu belirtti.

İhsan Sefa, Kürecik Radar İstasyonu’nun Türkiye’yi ve Avrupa ülkelerini değil İsrail’i korumaya yönelik olduğuna dair teknik bilgiler verdi.

Sefa, balistik füzelerin hızlarının saniyede 5-7 kilometre olduğunu, atmosfere girdikleri anda saniyede 10 kilometrenin üzerine çıkabildiğini, menzillerinin 150 kilometreden 10 bin kilometreye kadar uzandığını, çok yüksek hıza sahip olmaları sebebiyle vurulmalarının çok zor olduğunu kaydetti.

“İran’ın İsrail’e fırlatacağı füze, Kürecik sayesinde önlenecek”

Radarıj esasen İran’ın 2000’li yılların başından itibaren balistik füzelerini geliştirmesinin Avrupa’ya (aslında İsrail’e) tehdit olarak değerlendirilmesiyle İran’a yönelik olarak kurulduğunu belirten Sefa, koruma sistemi hakkında şu bilgileri verdi:

“İran’dan atılan balistik bir füzenin izini gören Kürecik Radarı, gördüğü izi otomatik olarak Almanya’da bulunan Ramstein NATO Üssü’ne aktarmaktadır. Orada skop başında olan kontrolörler, bu izin ne olduğunu, sahte bir iz mi, dost mu düşman mı olduğunu değerlendirirler. Bu değerlendirme sonunda düşman olarak teşhis edilmiş ise muhtemel yönünü düşeceği yer vs. hesaplayıp en yakın Balistik Füze Önleme Rampası'na bilgi aktarıp ateş emri verilir. İran’dan Avrupa’ya doğru atılacak balistik bir füzenin önlemesini yapacak Anti Balistik Füzeler Romanya’nın Develus Üssü’nde konuşludur. Avrupa’ya doğru yönlenen İran balistik füzeleri buradaki anti balistik füzelerle önlenebilecektir.

Türkiye, İsrail faktörünü düşünerek Kürecik'teki radarın NATO üyesi dışında hiçbir ülkeye iz aktarmamasını anlaşmaya koymuş olmasına rağmen radar, ya doğrudan ya da Ramstein üzerinde İsrail’e iz aktarmaktadır. (ABD’nin İsrail ile ikili bilgi paylaşım anlaşması vardır.”

İran’dan atılacak bir füzeye karşı önleme füzesini ateşlemenin 9 dakika süreceğini teknik olarak izah eden Sefa, bu süre içinde İran füzesinin İstanbul’u geçip Trakya üzerine gelmiş olacağını ifade etti.

Sefa, şunları kaydetti:

“Şimdi soralım; bu sistem, Türkiye’yi koruyor mu? Korumuyor. Esasen Avrupa’yı da korumuyor; çünkü İran’ın elindeki en uzun menzilli balistik füzelerin 2.000-2.500 km. olduğu biliniyor. Yani İran’ın Avrupa’ya bir füze tehdidi yok. Zaten niye olsun ki? Avrupa ile tek bir çatışması olmamış. Keza Türkiye için de aynı durum söz konusudur. Türkiye ile de 200 yıldır çatışması olmamıştır. (En son 1823.)”

“İran, İsrail’i vurabilmek için önce Kürecik’i vuracaktır”

“Kürecik radarı kime gözcülük ediyor?” sorusuna cevap veren Sefa,

İran’dan İsrail’e atılacak bir füzenin, 6’ncı dakikada İsrail’in 200-300 km. doğusunda uzayda olacağını ve burada vurulabileceğini belirtti.

Emekli Kurmay Albay İhsan Sefa, “Kürecik Radarı Türkiye’yi korumuyor. Aksine Türkiye, bu radarın varlığı ile olası bir İran-İsrail çatışmasında İran’ın hedefi olacaktır. İran, düşmanın gözünü kör etmek için önce Kürecik Radarı'nı vuracaktır.” öngörüsünde bulundu.

“Kürecik radarı millî olarak kullanılabilir mi?” sorusunu da cevaplayan Sefa, “Bu aşamada kullanamayız. Öncelikle radar bizim değil ABD'nindir. ABD, radarı bize bırakır ve iz aktarması S-400 ile entegre edilir ise ve S-400 stratejik hedef yakınlarına konuşlandırılır ise atmosfere girdiğinde 65 km. yarıçaplı bir alanda S-400 sistemi bu füzeleri önleyebilir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de henüz uzayda balistik füzeyi vurabilecek antibalistik füze olmadığını belirten Sefa, 360 kilometre menzilli Bora Balistik Füze üretimine başlandığını, Antibalistik füze çalışmalarının da sürdüğünü gururla takip ettiklerini kaydetti.

“Kürecik radarının durdurulması, İsrail’i haydutluktan caydıracaktır”

Emekli Kurmay Albay İhsan Sefa, yazısını şöyle tamamladı:

“Bugün gelinen aşamada Kürecik Radarı'nın faaliyetinin durdurulması, İsrail’i İran balistik füzelerine karşı savunmasız bırakarak bölgede haydutluktan alıkoyacaktır, caydıracaktır. Öte taraftan da her fırsatta Türkiye’yi müstemlekesi gibi görmeye çalışan PKK ve FETÖ destekçisi ABD'ye karşı kararlı bir duruş olacaktır. Bu kararlı duruş, ABD’nin Türkiye üzerindeki bölücü emellerine karşı da caydırıcı olabilecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA