SİYASET
Giriş Tarihi : 08-06-2021 10:52   Güncelleme : 08-06-2021 11:11

“Siyasî Etik Yasası, gecikmeden ve mutabakatla çıkarılmalıdır”

Siyasî etik kurallarının ihlâlinin düşünülemeyeceğini belirten Bahçeli, “Dilek ve ümidimiz, Siyasî Etik Yasası’nın daha fazla gecikmeden, süratle ve mutabakatla çıkarılmasıdır.” dedi.

“Siyasî Etik Yasası, gecikmeden ve mutabakatla çıkarılmalıdır”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grubu Toplantısı’nda, gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Siyasî etik kurallarının ihlâlinin düşünülemeyeceğini belirten Bahçeli, şunları söyledi:

“Çuval patladıktan sonra dövünmenin bir faydası yoktur”

“Dilek ve ümidimiz, Siyasî Etik Yasası’nın daha fazla gecikmeden süratle ve mutabakatla çıkarılmasıdır. Siyaset, kör bir cendereye sıkıştırılmadan, centilmenlik içinde yapılmalıdır. Rivayet olunur ki, Muhittin İbn Arabî, bir gün İskenderiye limanında gemiden un boşaltan hamalları seyrediyormuş. Bu esnada hamal başı, yüksekçe bir yere çıkıp diğer hamallara sürekli talimatlar vererek, özellikle şöyle sesleniyormuş: ‘Çuvalı siyasetle tutun, çuvalı siyasetle taşıyın, çuvalı siyasetle indirin.’ İbn Arabî, hamal başına yaklaşıp, çuvalı siyasetle indirmenin ne mānâya geldiğini sormuş. Hamal başının cevabı ise aynen şu olmuş: ‘Siyasetle indirmek, çuvalı patlatmamaktır. Çuval patladıktan sonra şikâyetin, dövünmenin, dertlenmenin bir faydası yoktur.’

Dimyat’a pirince giden, evdeki bulguru da hesaba katmalıdır. İşte bu, siyasetin görevidir. Söylenenin aksine, su testisi su yolunda kırılmadan, adresine ulaşabilmelidir. Siyaset, bunun için vardır. Mayası tutmamış, ne var ki ısrarla modaymış gibi gösterilen düşünceler, önümüzdeki kör noktalardır. Siyaset, bunu öngörmekle mükelleftir. 20’nci yüzyıla ismini yazdıran meşhur bir düşünür, demişti ki, ‘Hepimiz, aynı şeylerden konuşuyoruz; ancak konuştuğumuz şeyin ne olduğu konusunda hālâ anlaşabilmiş değiliz. Siyaset, bu akıl tutulmasının sebep olduğu düğümü çözmekle yükümlüdür. Doğru sözlü, düzgün fikirli, yüce gönüllü, yumuşak huylu, ağırbaşlı, müşfik tavırlı, zalime düşman, mazluma dost bir siyaset kavrayışı, hiç şüphe yok ki, huzurun anahtarıdır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA