GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2021 21:34

Danıştay, Cumhurbaşkanı kararının yürütmesini durdurdu

Danıştay 6’ncı Dairesi, Ümraniye Elmalıkent Mahallesi’ndeki bölgeyi riskli alan ilân eden cumhurbaşkanı kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Danıştay, Cumhurbaşkanı kararının yürütmesini durdurdu

İstanbul’un Ümraniye ilçesinde yer alan Elmalıkent Mahallesi’nde, 104 yapı ve 218 bağımsız birimin yer aldığı 62 dönümlük alan, 4 Kasım 2020 tarihli, 31294 sayılı Resmî Gazete ilânında yayımlanan 3164 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile riskli alan ilân edilmişti. Konut yoğunluğunun düşük ve önemli bir kısmı yeşil alan bölge riskli alan ilân edilirken, çevresinde bulunan çok sayıda riskli binayı barındıran bölgenin ise riskli alan ilan edilmemesi üzerine, “Bölge ranta mı kurban edilecek?’’ kuşkusu doğmuştu.

Bölge halkının şikâyetlerini dinleyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun girişimiyle CHP, konuyu yargıya taşımıştı.

Cumhurbaşkanı kararını hukuka uygun bulmayan Danıştay 6’ncı Dairesi, kararın uygulanması hālinde, giderilmesi güç veya imkânsız sonuçlara yol açacağı gerekçesiyle, cumhurbaşkanı kararının yürütmesini, itiraz yolu kapalı olmak üzere oy birliği ile durdurdu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA