Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-06-2021 04:49

Prof. Gürses: Erdoğan, Biden’la altın pazarlığı yapacak

Prof. Dr. Emin Gürses, NATO Zirvesi’nde ABD Başkanı Biden ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’a, ‘Türkiye’de altın madeni üretimini artırmamızı istemiyorsanız, o zaman Türkiye’ye döviz ve yatırım akıtın’ diyeceğini iddia etti.

Prof. Gürses: Erdoğan, Biden’la altın pazarlığı yapacak

“Bu belki söylenmez ama söyleyeyim”

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses, Ulusal Kanal’da yayınlanan “İşin Aslı” programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden’la yapacağı görüşmeyi de değerlendirdi.

Prof. Gürses, Erdoğan’ın Biden’a, Türkiye’deki altın üretimini yükseltmemek karşılığında ABD’nin döviz göndermesini isteyeceğini ileri sürdü.

Emin Gürses, şunları söyledi:

“Tayyip Bey, oraya gidecek, bunlarla konuşacak. Onlara mesaj da verecek. Bak şimdi ne mesajlar veriyor. Bu belki söylenmez ama söyleyeyim. Türkiye’de çok önemli altın madenleri var. Almanya, (Türkiye’deki) altın madenlerinin artırılmasından rahatsız; çünkü dünya altın piyasasında önemli bir yeri var Almanya’nın. (Türkiye’de) şu anda 45-50 ton civarında altın üretiliyor. Yılda 100 tona çıkaracaklar. Şimdi Tayyip Bey, demiş ki bunlara, ‘Güzel, altın madeninin üretimini azaltalım.’ Altın madenini biz çıkarıyoruz, dolar yerine onu kullanıyoruz. Bu, çok güzel bir fikirdir. ‘O zaman, altın madeni üretimini artırmamı istemiyorsanız, o zaman siz bana dövizi akıtın Türkiye’ye. Yatırımları akıtın Türkiye’ye.’ Tayyip Erdoğan, bunu başka alanlarda da yapıyor. Onları söylemiyorum şu anda; çünkü o daha hassas bir alan. Onu söylemiyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA