SİYASET
Giriş Tarihi : 10-06-2021 13:12   Güncelleme : 10-06-2021 13:24

“Ziraat Bankası, aslî görevine dönüp çiftçiye faizsiz kredi vermelidir”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, tarım sektörünün en stratejik sektör olduğunu, Ziraat Bankası’nın aslî görevine dönerek çiftçilere faizsiz kredi vermesi gerektiğini söyledi.

“Ziraat Bankası, aslî görevine dönüp çiftçiye faizsiz kredi vermelidir”

Saadet Partisi Çiftçi Kongresi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin “Geçim İttifakı” kampanyası kapsamında Zoom üzerinden düzenlenen “Çiftçi Kongresi”nde konuştu.

“Tarım sektörü, en stratejik sektördür”

Göreve geldiği günden beri tarımı her zaman 1 numaralı sektör olarak andığını belirten Karamollaoğlu, “Çünkü tarım, hayatta kalmamızın, hayatımızı devam ettirmemizin en önemli unsuru. Bunu da sizler sağlıyorsunuz. İnsan, yemeden içmeden hayatını idame ettiremez. Bundan dolayıdır ki tarım sektörü, en stratejik sektördür. Uzaya gitmeden önce gelir.” dedi.

“Kanun gereği verilmesi gereken destek verilmiyor”

Karamollaoğlu, 2006 yılında çıkarılmış olan kanuna göre her yıl bütçeden millî gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilmesi gerektiği halde şimdiye kadar bu kanuna hiç uyulmadığına dikkati çekti.

Karamollaoğlu, “Bu nasıl bir garabet? Geçen sene normal şartlarda bütçe ve millî gelir düşünüldüğünde size 41 milyar destek verilmesi icap ederdi. Bunun yarısını verebildiler; 22 milyar.” dedi.

Çiftçinin herhangi bir şekilde bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, verilen destekleri kullanacağına, devletin çiftçiyi bankalara yönlendirdiğine işaret eden Karamollaoğlu, çiftçinin ana paranın yanı sıra bir de onun faizini ödemek durumunda kaldığını ifade etti.

Karamollaoğlu, çiftçinin faaliyetlerini rahatça gerçekleştirebilmesi ve topluma katkıda bulunabilmesi için üretim arımda kullanılan her girdinin ucuz olması gerektiğini söyledi.

“Ziraat Bankası, çiftçiye faizsiz kredi vermelidir”

Ziraatla uğraşanlara destek vermesi için yıllar önce Ziraat Bankası’nın kurulduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Soruyorum size, kaçınız bu bankadan şimdi istifade edebiliyorsunuz? İstifade ettiğiniz zaman bu sizin derdinize derman oluyor mu? Yaranıza merhem oluyor mu?” diye sordu.

Karamollaoğlu, Ziraat Bankası’nın aslî görevine dönerek, çiftçiye faizsiz kredi vermesi gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu, 20 yıl önce kullanılan kredi miktarı ile günümüzde kullanılan kredi miktarı kıyaslandığında, arada 50 misli fark olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, çiftçilerin önemli bir kısmının bu sektörden çekildiğini, bunun da üzücü bir durum olduğunu ifade etti.

Karamollaoğlu, hükümete yapacakları uyarıları, kongrede çiftçilerden alacakları bilgilere göre dile getireceklerini belirterek, sözü çiftçilere verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA