Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-06-2021 15:36

“ABD Afganistan’ı terk ettiğinde süreci Türkiye sürdürebilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Afganistan’ı terk etmeye hazırlandığına işaret ederek, orada süreci devam ettirebilecek tek güvenilir ülkenin Türkiye olduğunu, bu konuda ABD makamlarına bilgi verildiğini, ABD tarafının da bundan memnun olduğunu dile getirdi.

“ABD Afganistan’ı terk ettiğinde süreci Türkiye sürdürebilir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’deki NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak için hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi ve muhabirlerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO İttifakının önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını belirleyecek olan NATO 2030 sürecine dair kararların alınacağı önemli bir zirveye iştirak edeceklerini söyledi. Erdoğan, “Müttefiklerimizle ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz.” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin kendi sınırlarını korurken NATO’nun sınırlarını da koruduğunu, NATO’nun yüzleştiği sınamalar karşısında güvenilir bir müttefik olarak kritik sorumluluklar üstlendiğini ve üstlenmekte olduğunu ifade etti.

Umhurbaşkanı Erdoğan, bir muhabirin sorusu üzerine, ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmede ele alacağı konular hakkında bilgi verdi.

Bu görüşmenin, Biden göreve geldikten sonraki yüz yüze ilk görüşmesi olacağını belirten Erdoğan, birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatıracaklarını söyledi.

Biden ile görüşme alanının çok geniş olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkileri konusunda içerideki ve dışarıdaki birçok dedikoduyu bir kenara bırakıp, neler yapabileceklerini ve neler yapacaklarını konuşacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, Biden’ın 24 Nisan iddiasının Türkiye için çok çok olumsuz bir süreç olduğunu belirterek, “Böyle bir yaklaşımı tabii ki beklemezdik; ama bu yaklaşım, bizleri ciddi mânâda üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi tabi doğru bulmamız mümkün değil. Zira Türkiye, rastgele bir ülke değil. Türkiye, Amerika ile NATO’da müttefik bir ülke. 2 müttefik ve bu 2 müttefikin, kalkıp da bu konuda NATO ile yakından uzaktan alâkası olmayan Ermeniler konusunda böyle bir yaklaşımın içerisine girilmesi, bizi rahatsız etmiştir, üzmüştür. Bunu tabii hatırlatmadan geçmek mümkün değildir.” diye konuştu.

Türkiye-ABD arasındaki savunma konularında masa üstünde kalan bazı konular olduğuna da işaret eden Erdoğan, bunların en önemlisinin F-35 konusu olduğunu söyledi. Türkiye bu konudaki sözünü yerine getirdiği halde ABD’nin sözleşmeye uymadığını belirten Erdoğan, “5 tane F-35 verilmiştir, daha sonra da bu F-35’lere el koymak suretiyle bunlar gönderilmemiştir.” dedi.

Erdoğan, ABD’nin hava savunma sistemi konusundaki sözünde de durmadığını vurgulayarak, bunun üzerine S-400 için adım attıklarını kaydetti. Erdoğan, bunları da ayrıca görüşeceklerini belirtti.

Bütün beklentilerinin NATO'nun birlik ve beraberliği ile dayanışmasına güç katacak amasız ve fakatsız bir yaklaşımı Amerika'dan görmek olduğunu ifade eden Erdoğan, NATO’dan ve ittifak üyelerinden Türkiye’nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate almalarını, söylem ve eylemde müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesini beklediklerini söyledi.

ABD’nin Afganistan’ı terk etmeye hazırlandığına işaret eden Erdoğan, orada süreci devam ettirebilecek tek güvenilir ülkenin Türkiye olduğunu, bu konuda ABD makamlarına bilgi verildiğini, ABD tarafının da bundan memnun olduğunu dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA