Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-06-2021 02:37   Güncelleme : 15-06-2021 02:42

Erdoğan, Afganistan’a asker gönderme şartlarını Biden’a iletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden’la görüşmesinden sonra, Türkiye’nin Afganistan’daki Kâbil Havalimanı’na asker göndermesi konusunda, ABD’nin destek vermesi hālinde Türkiye’nin, Pakistan ve Macaristan’ı da yanına alarak asker gönderebileceğini söylediğini dile getirdi.

Erdoğan, Afganistan’a asker gönderme şartlarını Biden’a iletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nden sonra düzenlediği basın toplantısında, muhabirlerin sorularını da cevapladı.

Erdoğan, Afganistan’a asker gönderilmesine dair bir soru üzerine şu açıklamada bulundu:

“Şu an itibarıyla bir mutabakat söz konusu”

“Değerli arkadaşlar, Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık net olarak Sayın Biden’a ifade ettim. Bu da Türkiye eğer Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, özellikle orada belli bir desteğin verilmesi isteniyorsa, diplomatik, lojistik, bunun yanında mālî konularda Amerika’nın bize vereceği destek, büyük önem arz ediyor. Ayrıca tabii ki burada Tāliban gerçeğini bir kenara koymak mümkün değil. Onlarla da birçok görüşmeleri, farklı atacağımız adımlarla sürdürebiliriz. Bir diğer konu, yine Afganistan’da biz, Pakistan’ı da yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Macaristan’ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Bütün bunlarla birlikte istiyoruz ki Afganistan halkı, herhangi bir sıkıntıyı yaşamadan, Afganistan’daki bu desteği kendilerine verelim ve şu an itibarıyla bir mutabakat söz konusu ve bir sıkıntı burada söz konusu değil.”

Erdoğan’ın zirve öncesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katılmak için Türkiye’den ayrılırken de bu konuda, ABD’nin Afganistan’ı terk etmeye hazırlandığına işaret ederek, orada süreci devam ettirebilecek tek güvenilir ülkenin Türkiye olduğunu, bu konuda ABD makamlarına bilgi verildiğini, ABD tarafının da bundan memnun olduğunu dile getirmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA