SİYASET
Giriş Tarihi : 15-06-2021 10:22   Güncelleme : 15-06-2021 10:28

D-8 Kuruluş Yıldönümü Buluşması

Saadet Partisi tarafından düzenlenen “D-8 24. Kuruluş Yıl Dönümü Buluşması” programı, bugün saat 11:00’de Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirilecek.

D-8 Kuruluş Yıldönümü Buluşması

Saadet Partisi, 54’üncü Hükümetin Başbakanı Millî Görüş hareketinin lideri merhum Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde Türkiye tarafından kurulmuş olan ve gelişmekte olan 8 ülkenin iş birliği ile bölgesel kalkınmayı amaçlayan D-8 Ekonomik İş Birliği Teşkilatı’nın 24. kuruluş yıldönümü münasebetiyle bugün özel bir program düzenliyor.

Saadet Partisi Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, programa D-8 ülkelerinin büyükelçilikleri, dönemin siyasilerî ve bürokratları davet edildi.

D-8

D-8’in kuruluşu, 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen devlet ve hükûmet başkanları zirvesinde resmen ilân edilmişti.

“Developing 8 Countries Organization for Economic Cooperation / Gelişmekte Olan 8 Ülke Ekonomik İş Birliği Teşkilatı” adıyla kurulan uluslararası teşkilatın kısa adı, D-8 olarak belirlenmişti.

D-8 ülkeleri, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya, Pakistan ve Türkiye’den oluşuyor.  

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen 6’ıncı D-8 zirvesinde, D-8 Daimi Sekreteryasının İstanbul’da olmasına karar verilmişti.

D-8’in ambleminde yer alan 6 tane yıldız, teşkilatın temel ilkelerini temsil ediyor. Bu ilkeler, şöyle sıralanıyor:

* Çatışma değil diyalog

* Sömürü değil iş birliği.

* Çifte standart değil adalet

* Savaş değil barış

* Baskı ve tahakküm değil insan hakları

* Üstünlük değil eşitlik

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA