SİYASET
Giriş Tarihi : 16-06-2021 15:05

Karamollaoğlu: NATO Zirvesi’nde insanlık için hiçbir adım atılmadı

Saadet Lideri Karamollaoğlu, NATO Zirvesi’nde insanlığın karşı karşıya kaldığı sorunlara dair somut ve kalıcı hiçbir adım atılmadığını belirterek, “Bir kez daha anlaşıldı ki, dünyanın karşı karşıya kaldığı problemlere neden olanlar, insanlığın kanayan yaralarına, problemlerine merhem ve çözüm üretemiyorlar.” dedi. Karamollaoğlu, Erdoğan-Biden görüşmesinde de hayatî konuların hiçbirinde sonuç alınamadığını kaydetti.

Karamollaoğlu: NATO Zirvesi’nde insanlık için hiçbir adım atılmadı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

“NATO Zirvesi’nde insanlık için hiçbir adım atılmadı”

Konuşmasında, 14 Haziran’da Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’ni de değerlendiren Karamollaoğlu, “Her zaman olduğu gibi, bu Zirve’de de insanlığın karşı karşıya kaldığı sorunlara dair somut ve kalıcı hiçbir adım atılmadı, hiçbir ifade kullanılmadı.” dedi.

Zirvenin, alınan kararlardan çok, verilen pozlar, ‘kim kiminle nasıl tokalaştı, kim nasıl selâm verdi, kim ne giymiş?’ gibi yersiz ve gereksiz magazin konularıyla gündem olduğuna işaret eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Şişme botlarda kıyıya vurarak can veren yavrular için ve tüm dünyanın gözü önünde fütursuzca katliamlar yapan ülkeleri önlemek için hiçbir somut karar çıkmadı. Bir tarafta servetine servet katan bir avuç insan varken, diğer tarafta bir dilim ekmeğe, bir yudum suya muhtaç bırakılan milyonlarca insan için hiçbir karar alınmadı.

Bilindik, artık bıkkınlık veren temenniler, ikili ilişkilerin hayatî önemini vurgulayan, ‘stratejik ortaklıklar devam edecek’ kabilinden basmakalıp cümlelerle sona eren bir zirve daha gerçekleşmiş oldu.

Bir kez daha anlaşıldı ki, dünyanın karşı karşıya kaldığı problemlere neden olanlar, insanlığın kanayan yaralarına, problemlerine merhem ve çözüm üretemiyorlar. Bu gerçeği görmek mecburiyetindeyiz.”

Erdoğan-Biden görüşmesi

NATO Zirvesi’nin en önemli konu başlıklarından birinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen görüşme olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, bu konuda da şu değerlendirmede bulundu:

“İktidar, iç politikada her meseleyi ‘ABD’ye bunların hepsinin hesabını soracağız’ diye meydan okuyordu.

Hatta öyle ki, iktidar partisi mensupları, hatta Afyon’un Güney Beldesi’nde yapılacak seçimlere giderken, bakan seviyesinde insanlar, milletvekilleri, seçimleri kendilerinin kazanmasının, ABD’ye bir meydan okuma ve ders olacağını söyleyecek kadar ileri gittiler. Bir belde seçimi… Vay insafsızlar vay!

Halimizi görmek, anlamak, idrak etmek için bu basit bir mesele gibi gözüküyor; ama bir belde… Seçimi kazanıp kazanmamak, Amerika’ya ders verip vermemekle eşit tutulabiliyor.

“Hayatî konularda hiçbir sonuç alınamadı”

Ne oldu? İç politikaya malzeme edilen bu kadar hayatî konularda herhangi bir sonuç, Brüksel’de alınamadı.

S-400’leri kullanabilecek miyiz? Parasını ödediğimiz F-35’leri teslim alabilecek miyiz? Sözde Ermeni Soykırımı iddialarını diline dolayan ABD Başkanına bunun hesabı sorulamadı. Fakat başka bir gariplik meydana geldi. Bırakın hesap sorulmasını, Sayın Cumhurbaşkanı, ülkemizi ilgilendiren bu kadar önemli bir konu için, ‘Gündeme geldi mi?’ sorusuna karşı Sayın Cumhurbaşkanının ifadesi, herkesi şok etti.  “Hamdolsun gündeme gelmedi” (dedi.) ‘Bunun hesabını soracağız. Bizden başka kimse bunun hesabını soramaz’ diyenler, konunun gündeme gelmemiş olmasından dolayı Cenāb-ı Hakk’a hamdediyor. Hālimizi görmek, anlamak için bu tavır yeterlidir zannediyorum. Kimse kusura bakmasın. Nasıl ağzından çıktı Sayın Cumhurbaşkanının, ben onu bilmiyorum; ama en azından bundan dolayı hamdolsun dememeliydi.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA