SİYASET
Giriş Tarihi : 16-06-2021 19:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyledikleri devlet kayıtlarına geçmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yabancı ülkelerin devlet ve hükümet temsilcileriyle yaptığı ikili görüşmelerde konuşulanlar tutanak altına alınmadığı için Dışişleri Bakanlığının arşivine geçmemesi, siyasî parti temsilcileri tarafından eleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyledikleri devlet kayıtlarına geçmiyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grubu Toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politika alanında yaptığı görüşmelerin kayıt altına alınmayışına tepki gösterdi.

Meral Akşener, şunları söyledi:

İkili görüşmelerde neden resmî tutanak tutulmuyor?

“Bu arkadaşlar, devlet geleneğimizi alt üst ettikleri için, çok ilginç, meselâ elçiliklerden ya da Dışişleri Bakanlığından tecrübeli ve tutanak tutmak mecburiyetinde bulunan bir tercüman yok. Sayın Biden ile Sayın Erdoğan’ın görüşmesi esnasında, Sayın Merve Kavakçı’nın kızı olduğu söylenen genç bir tercüman hanımefendi var ve orada ne konuşulduğunun Türk Dışişlerine, oradan belki Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilebilmesinin ve onların paylaşılmasının imkânı da ortadan kaldırılmış. Dolayısıyla Sayın Erdoğan, milletin evi gazi meclisimizi bilgilendirmek, aklından bile geçmiyor. Ama yapmalısın. O görüşme, eğer ülkemiz için kritik bir görüşme ise, milletimizin de meclisi aracılığıyla ne olup bittiğini bilmeye hakkı var. Amerikan gazetelerinden öğrenmenin ne derece onur ve gurur kırıcı olduğunu bir kere daha tekrarlamak isterim. O nedenle buradan iktidara çağrıda bulunmak istiyorum; buyurun, gereğini yapın. Hem devlet ahlâkı hem de milletimizin size verdiği görevin sorumluluğu, bunu gerektirir.”

Meral Akşener, Türkiye’nin her geçen gün derinleşen bir yönetim krizi ile karşı karşıya olduğunun, bu son olayda bir kez daha görüldüğünü ileri sürdü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA