SİYASET
Giriş Tarihi : 04-10-2019 01:46   Güncelleme : 07-10-2019 01:10

“Amacımız, temel problemlere mutabakatla çözüm üretmek”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Babacan’la görüşmesini değerlendirirken, lider ziyaretlerinin amacını da açıkladı. Karamollaoğlu, amaçlarının, temel meselelerde çözüm üretebilmek için, problemlerin kaynağının ne olduğu hususunda mutabakat sağlanması olduğunu ifade etti. Karamollaoğlu, “Biz, bunu kavga ederek değil diyalogla sağlamak mecburiyetindeyiz” dedi.

“Amacımız, temel problemlere mutabakatla çözüm üretmek”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV5’de yayınlanan ve Gazeteci Suat Toktaş’ın sunduğu “Düşünme Vakti” programında, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Karamollaoğlu’na sorulan ilk soru, yeni parti kurma hazırlığı içinde olan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la “Türkiye’nin Geleceği İçin Lider Ziyaretleri” programı kapsamında yaptığı görüşme oldu. Karamollaoğlu, bu görüşme hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“2003 hareketini adaletle ve kalkınmayla canlandırmak istiyorlar”

“Bizim Sayın Babacan’la yaptığımız görüşmede onlar, 2000’li yılların başında başlattıkları hareketin benzeri bir hareketi, sil baştan ele alma niyetindeler kanaatini edindim. Bu ifadeleri onların ağzından bu şekilde de almadım ben; ama kanaatim o. Özellikle AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) isminden hareketle, adalet ve kalkınmaya önem verecekleri kanaati ortaya çıkıyor.”

Karamollaoğlu, lider ziyaretleri programının amacının, temel meselelerde problemlerin kaynağının ne olduğu hususunda mutabakat sağlanması olduğunu ifade etti. Karamollaoğlu, ‘Evet, bu mesele var. Ciddi bir mesele’ diyebilmemiz, arkasından da çözüm önerilerini mütalâa edebilmemiz lâzım. Türkiye’de şu anda en önemli konunun bu olduğu kanaatindeyim” dedi.

Düşüncelerimizin farklılığı, kavga sebebi olmamalı

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde de diğer parti liderleriyle yaptığı görüşmelerde de endişelerini dile getirmek için görüşme talebinde bulunduğunun altını çizdi. Endişelerinin başında, kutuplaşma geldiğini belirten Karamollaoğlu, “Kucaklaşamazsakmeseleleri birlikte mütalâa edemezsek, çözüm bulamayız. Çözüm tek taraflı kalır, iddiadan ibaret olur ve o çözüm, kolay kolay, hele de bugünkü şartlarda, gerçekleşmez” dedi. Karamollaoğlu, herkesin meseleleri değerlendirme perspektifinin birbirinden farklı olduğunu, bunun da gayet tabiî olduğunu, ancak meselelere farklı açılardan yaklaşıyor olmalarının, kavga etmeyi gerektirmediğini dile getirdi. Karamollaoğlu, “İttifak ettiğimiz bir nokta var; Bu memleket hepimizin. Biz, bu memleketin bağımsızlığını da birliğini de, refah seviyesinin yükselmesini de, huzurun tesis edilmesini de önemsiyoruz ve biz, bunu kavga ederek değil, diyalogla sağlamak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Mülkiyet hürriyeti olmayınca sermaye yurt dışına akıyor

“Her partinin, problemleri çözmede farklı yaklaşımları olabilir; ama bazı hususlar var ki, parti farklılığı önem taşımaz” diyen Karamollaoğlu, bunları, adalet, inanç hürriyeti, fikir hürriyeti, teşebbüs hürriyeti, mülk hürriyeti şeklinde sıraladı. Mülk edinme hürriyetinin ekonomiyle olan irtibatına da işaret eden Karamollaoğlu, insanların bu konuda duydukları endişe sebebiyle Türkiye’den yurt dışına ciddi bir sermaye akışı yaşandığına dikkat çekti. Karamollaoğlu, “Biz, dışarıdan Türkiye’ye sermaye gelsin istiyoruz, bunun tam tersi gerçekleşiyor. Niye? (İnsanlar) mülkünü güvende hissetmiyor. Bu, akıl almaz bir iş” dedi.

Karamollaoğlu, “Babacan’ın kuracağı partinin hangi toplumsal tabana oturacağı kanaati edindiği”ne dair bir soru üzerine de, Babacan ekibinin toplumun tamamına hitap etmeyi arzu ettiklerini ancak ilk karşılık bulacakları kesimin kendi eski tabanları olacağı kanaatinde olduğunu ifade etti.

“Metal yorgunluğu”nun faturası teşkilatlara kesildi

Karamollaoğlu, iktidarın artık çözüm üretemediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bunu “metal yorgunluğu” olarak dile getirdiğini, ancak bu yorgunluğu kendi hükümet üyelerine değil parti teşkilatlarına mal ettiğini vurguladı. Karamollaoğlu, “Halbuki metal yorgunluğu, sadece teşkilatlarda değil; teşkilatlar, hükümetlerini müdafaa etmek için canhıraş çalışıyorlar. Yanlışın bile doğru olduğunu ispatla mükellef görüyorlar kendilerini; ama artık bu, karşılık bulmuyor” diye konuştu.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA