SİYASET
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:07   Güncelleme : 17-06-2021 07:45

“Bize kapatma davası, Peker’in iddialarına sessizlik”

HDP Grup Başkan Vekili Beştaş, “HDP’yi talimatla, elinizden geleni yaparak siyaset dışına atmak için alelacele dava açtınız da bütün dünyanın konuştuğu bu suçlara ilişkin neden kılınızı kıpırdatmıyorsunuz?” diye sordu.

“Bize kapatma davası, Peker’in iddialarına sessizlik”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP hakkındaki kapatma davasının partiyi siyasetin dışına çıkarma davası olduğunu iddia etti.

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, partilerinin kapatılmasına dair tekrar bir iddianame hazırlayıp Anayasa Mahkemesine (AYM) gönderdiğini hatırlatarak, iddianameyle ilgili ellerinde hiçbir bilginin ve verinin olmadığını söyledi.

“7 Haziran’ın intikamı alınıyor”

Raportörden tek beklentilerinin hukuka, Anayasa’ya uygun bir rapor düzenlenmesi olduğunu dile getiren Beştaş, “Biz onlar gibi yargıya baskı yapıp namus kavramlarıyla, tehditlerle, şantajlarla bir çağrı yapacak durumda değiliz. Biz kendimize güveniyoruz. Tek istediğimiz hukukun gereğini yerine getirin.” dedi.

Davayı “Her şeyden önce bu bir 7 Haziran davasıdır.” şeklinde niteleyen Beştaş, “Çünkü hemen akabinde bir gün sonra Cumhurbaşkanı, ‘7 Haziran karanlık bir senaryodur, unutmayız’ dedi. Aslında 7 Haziran’da davayı açtırmakla, iddianamenin AYM’ye gönderilmesiyle 7 Haziran’ın intikamının alındığını ve bu tarihin bir tesadüf olmadığını en üst düzeyde ilan etmiş oldular.” diye konuştu.

Kapatma davasının “hukuki temeli olmayan siyasi bir dava” olduğunu savunan Beştaş, “Aylardır küçük ortak çağrı yapıyor. Büyük ortakla birlikte gereğini düşünüyorlar, tartışıyorlar, karar veriyorlar ve yaptırıyorlar.” dedi.

Davanın, HDP’yi siyasetin dışına çıkarma davası olduğunu belirten Beştaş, “Siyasetten yasaklama davası olarak önümüzde duruyor ve yargı burada kullanılan bir mekanizma halindedir. Tamamen yargıyı arka bahçe olarak görenlerin kullandığı bir sistemin adıdır.” dedi.

“Peker’in iddiaları hakkında neden kılınızı kıpırdatmıyorsunuz?”

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in açıklamalarına da değinen Beştaş, “HDP’yi talimatla, elinizden geleni yaparak siyaset dışına atmak için alelacele dava açtınız da bütün dünyanın konuştuğu bu suçlara ilişkin neden kılınızı kıpırdatmıyorsunuz?” diye sordu.

“Tek bir yalanlama duymadım”

Peker’in iddiaları hakkında tek bir yalanlama duymadığını kaydeden Beştaş, “Dikkatle hepimiz takip ediyoruz. İktidar bloğundan tek bir Allah’ın kulu çıkıp, ‘Bu doğru söylemiyor’ demedi. ‘Bunlarla kaybedecek zamanımız yok’ diyorlardı. İktidar medyası, yargı, Peker’in ifşaatlarını kapatma telaşında. Başka gündemlerle kapatmak istiyor.” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA