SİYASET
Giriş Tarihi : 17-06-2021 18:32   Güncelleme : 18-06-2021 13:57

“Provokasyonları, demokratik siyaset yoluyla boşa çıkaracağız”

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, partisine yönelik saldırının hesabını hukuk yoluyla soracaklarını ifade ederek, “Demokratik siyaset yoluyla da bütün bu provokasyonları boşa çıkaracağız.” dedi.

“Provokasyonları, demokratik siyaset yoluyla boşa çıkaracağız”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, İzmir il binasına gerçekleştirilen saldırı ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesi konusunda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına bazı HDP milletvekilleri, üye ve yöneticiler de katıldı.

Konuşmasına, “Bugün İzmir il binamıza alçakça bir saldırı gerçekleştirildi ve Deniz Poyraz kardeşimiz katledildi.” Diyerek başlayan Sancar, bu alçakça saldırının, göz göre göre gelen bir cinayet olduğunu söyledi.

“O saatlerde 40 kişilik bir toplantı planlamıştık”

Bugün saldırının gerçekleştiği saatlerde partisinin İzmir il örgütünde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubunun bir toplantısının planlandığını ancak acil bazı sebeplerle ertelendiğini belirten Sancar, Yani burada plan, açıktır. Yapılmak istenen şey, bir katliamdır.” dedi.

Bu katliam planlarını yakından tanıdıklarını söyleyen Sancar, “Zaten İzmir il binasına girip oradaki tabloyu gören arkadaşlarımız, öyle 1-2 kurşunla hedef gözeterek öldürme amaçlı bir saldırı olmadığını da açıkça görüyorlar; çünkü tam anlamıyla tarama yapmış katil. Yani kim varsa öldürmek üzere ateş açmış.” diye konuştu.

“Bizimle siyaset yoluyla baş edemeyenler, silahlı katillerini devreye sokmuşlardır”

Sancar, bu saldırının çok tehlikeli bir provokasyon olduğunu herkesin çok net görmesi gerektiğini söyledi. İktidarın kaostan beslendiğini, tehdit ve şantajla demokratik muhalefeti susturmaya çalıştığını, HDP’yi her türlü yolu kullanarak susturmaya, sindirmeye uğraştığını ileri süren Sancar, “Kobani davası, bu amaca yöneliktir. Kapatma davası da aynı amaçla harekete geçirilmiştir. Hukukla ve siyaset yoluyla bizimle baş edemeyenler, şimdi silahlı katillerini devreye sokmuşlardır.” iddiasında bulundu.

7 Haziran-1 Kasım 2015 dönemi hatırlatması

Sancar, yapılmak istenenin, geçmişte benzerlerini gördükleri kanlı oyunların tekrarı gibi olduğunu, 7 Haziran-1 Kasım arasında yaşananları boşuna hatırlatmadıklarını söyledi. Sancar, “Ama sadece biz hatırlatmıyoruz; iktidarın başı da AKP’nin genel başkanı da açıkça 7 Haziran’ı unutmadıklarını söylüyor.” dedi.

Sancar, 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında da il binalarına saldırılar düzenlendiğini, çalışanlarının katledildiğini, meydanlara bombaların atıldığını, canlı bombalarla yüzlerce kişinin canının alındığını, ülkenin kana bulandığını söyledi. Sancar, “Şimdi de yarattığı bu karanlık döngüden, bu kanlı ve kirli çukurdan kurtulamayacağını anlayan iktidar, kaos planlarını devreye sokmuştur.” iddiasında bulundu.

Mithat Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha neler olacak neler sözünüzü açıklayın”

“AKP genel başkanının bir süre önce Rize’de İYİ Parti genel başkanı ve heyetine yönelen linç girişiminden sonra yaptığı açıklamayı da unutmayın. ‘Bunlar daha iyi günleriniz. Daha neler neler olacak.’ Soruyoruz; bu sözünüzü bir kez daha tekrarlayıp açıklayın, ne demek istediniz? Bu sözün altını doldurmak zorundasınız. Her gün herkesi, her kurumu tehdit eden, hedef gösteren iktidarın küçük ortağı, bu saldırı karşısında ne diyor? Sözü nedir? Gazetecileri, siyasetçileri ve en başta partimizi, bütün demokratik kitle örgütlerinin yöneticilerini, bütün muhalefet partilerini hedef gösteren iktidarın küçük ortağı da bu saldırıdan sorumludur. İktidar, bir bütün olarak bu saldırının sorumlusudur.

Her gün nefret diliyle konuşan, düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, toplumu kutuplaştıran, çatışma ortamını tahrik eden iktidar, bu cinayetin de bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin veya katliam girişimlerinin de sorumlusudur.”

“Demokratik siyaset yoluyla bütün bu provokasyonları boşa çıkaracağız”

Sancar, HDP İzmir il binasının yaklaşık 1 yıldır “kuşatma altında” olduğunu, oraya çeşitli çevrelerden provokatörler gönderildiğini ileri sürerek, “İzmir il binamızın etrafında sayısız polis ve emniyet aracı var. Bu şahıs, bugün saat 10:30’da göstere göstere, elinde silahla binamıza girebiliyor ama bunu oradaki yüzlerce polis, görmezden geliyor ya da yol veriyor. Bunların hepsinin peşinde olacağız. Hukuk yoluyla hepsinin hesabını soracağız. Demokratik siyaset yoluyla da bütün bu provokasyonları boşa çıkaracağız.” dedi.

“Sedat Peker’in iddiaları, iktidarın itiraflarına dönüşüyor”

Sancar, gerçekleştirilen saldırının tek ve asıl hedefinin HDP olmadığını artık herkesin daha açık görmesi ve dile getirmesi gerektiğini vurgulayarak, Sedat Peker’in bir süredir dile getirdiği iddiaların, iktidarın itirafına ve ikrarına dönüştüğünü ileri sürdü. Sancar, “Bu iddiaların içinde katliamlar var. Korkunç, kirli uyuşturucu ticareti, cinayetler, cinayetlerin üstünü örtmeler, talan var. Öyle bir kirli girdap yaratmış ki bu iktidar, bu iddialar karşısında bir tek kelime söylemeye cesaret edemiyor. Çıkıp da açıklama yapmak adına konuşan iktidar mensupları ise, açıkça bunların hepsini itiraf etmiş oluyorlar.” diye konuştu.

“Demokratik siyasetten vazgeçmeyeceğiz”

Ülkede bir iç çatışma çıkarma hesabının devreye sokulduğunu söyleyen Sancar, bunun farkında olduklarını belirterek, “Acımız büyük, öfkemiz derin ama demokratik siyasette kararlılığımız da en az öfkemiz ve acımız kadar kesindir. HDP, provokasyonların farkındadır. Bu iktidarın ömrünü uzatmak için her yola başvuracağını göstermektedir. Bunları, demokratik siyaset yoluyla, siyaset zemininde, hukuk yoluyla boşa çıkarmak için, sonuna kadar kararlı mücadelesini devam ettirecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

“40 kişilik toplantımız ertelenmeseydi bir katliam yaşanacaktı”

Mithat Sancar, daha önce planlanmış olan yaklaşık 40 kişilik toplantılarının ertelenmemiş olması hālinde, sadece Deniz Poyraz değil, bugün bu ülkeyi büyük acılara, halkı derin acılara boğacak, ülkenin geleceğini karartacak daha büyük bir katliam yaşanabileceğini ifade ederek, “Ama katliamları sayıyla ölçmeye kalkmak da yanlıştır. Deniz Poyraz’ın öldürülmesi bir cinayet değildir, bir katliamdır. Deniz Poyraz’ın öldürülmesi, bize, hepimize yöneltilmiş alçakça bir saldırıdır.” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA