GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-06-2021 14:36   Güncelleme : 18-06-2021 14:39

Prof. Arıboğan: Eylemin hedef kitlesi, bütün Türkiye’dir

Prof. Arıboğan, terör eylemlerinin, etkiye değil, oluşacak tepkiye odaklandığını belirterek, HDP’ye gerçekleştirilen saldırının da bir terör eylemi olduğunu kaydetti. Arıboğan, “Eylemin, tepkisi şekillendirilmek istenen izleyici kitlesi, bütün Türkiye’dir. Operasyon hepimize karşı yapılmıştır. Suyun akış yönünü el birliği ile değiştirmek vazifemizdir.” dedi.

Prof. Arıboğan: Eylemin hedef kitlesi, bütün Türkiye’dir

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Eski MİT Daire Başkanı merhum Prof. Dr. Mahir Kaynak’ın kızı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, HDP İzmir İl Başkanlığı’na düzenlenen ve Deniz Poyraz isimli çalışanın hayatını kaybettiği saldırıyı, Twitter sayfasında değerlendirdi.

Prof. Arıboğan, şunları kaydetti:

“İzmir saldırısı açık bir terör eylemi. Bu alandaki literatür, terör eylemlerinin (eğer spesifik bir suikast değilse) etkiye değil, oluşacak tepkiye odaklandığını söyler. Yani hedef, eylemin kendisi değil, eylemin sonrasıdır. Amaca ulaşmak için tepkinin şekillendirilmesi gerekir.

Terör saldırılarına yönelik farklı amaçlar güdülebilir. Bunlar arasında belirli bir grubu travmatize ederek infial yaratmak, iç karışıklık çıkartmak, kurbanın tarafından gelecek misilleme davranışını tetikleyerek karşı kampı konsolide etmek, reel gündemi örtmek vs. sayılabilir.

Terörizmle mücadele farklı aşamalarda yürütülür.

  1. Eylemi önleyici.
  2. Eylemin hemen sonrasındaki travmayı ve tepkiyi dizginleyici
  3. Orta ve uzun vadeli etkilerini teröristin arzuladığı yönden saptırıcı olarak tanımlayabiliriz.

Nitekim eylem sonrası önlemler, öncesi kadar önemlidir.

Terörizmle mücadele gündelik siyasetlerin üstü bir perspektife sahip olmazsa kutuplaşmış toplumlar, iç karışıklıktan faydalanmaya çalışan dış istihbarat servislerine elverişli zemin hazırlar. Terörizm, özünde psikopolitik bir silahtır ve toplumları psikolojilerinden yaralar.

İzmir’de gerçekleşen terör eyleminin fiilî kurbanı gencecik bir HDP’li kadın olsa da eylemin hedef kitlesi, yani tepkisi şekillendirilmek istenen izleyici kitlesi, bütün Türkiye’dir. Operasyon hepimize karşı yapılmıştır. Suyun akış yönünü elbirliği ile değiştirmek vazifemizdir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA