GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-06-2021 20:51

İletişim Başkanlığı, bütün kişisel bilgileri elde edebilecek

Gazeteci, Yazar Taha Akyol, yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın bütün kişisel bilgileri alma yetkisi elde ettiğine işaret ederek, kararnamenin “fişleme” kaygılarına yol açtığını belirtti.

İletişim Başkanlığı, bütün kişisel bilgileri elde edebilecek

Gazeteci Taha Akyol, “Fişleme kararnamesi” başlıklı yazısında, “İletişim Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, “görevleri ile ilgili olarak gerekli gördüğü bilgileri bütün kamu kurum ve kuruluşlarından ve diğer gerçek ve tüzel kişilerden doğrudan istemeye yetkili” hale getirildiğini kaydetti.

Kararnameye göre; “Kendilerinden bilgi istenen bütün kamu kurum ve kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişiler bu bilgileri istenilen süre içinde öncelikle ve zamanında vermekle yükümlüdürler. Bu şekilde elde edilen bilgilerden ticari sır niteliğinde olanların gizliliğine uyulur.”

Taha Akyol, çıkan kanunun Meclis’te görüşülerek, kamuoyu önünde tartışılarak çıkarılan bir kanun değil, tek imzayla çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olduğuna dikkati çekerek, bunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin karakteristiği olduğunu ifade etti.

Kararnamede “gerekli gördüğü bilgiler” ifadesine işaret eden Akyol, bu konuda bir sınır olmadığına dikkati çekti.

İletişim Başkanlığının, iktidar partisinin propaganda cihazı gibi çalıştığını, muhalefet partileriyle polemiklere girdiğini belirten Akyol, “Bu birim neden buna ihtiyaç duymaktadır? Elde edeceği kurumsal ve kişisel verileri nasıl kullanacaktır? Bu soruların henüz cevabı yok, zaman içinde göreceğiz.” dedi.

İletişim Başkanlığının görevinin Türkiye’nin dünyaya siyasi tanıtımıyla sınırlı olmadığını, bu birimin iç politika konularında da faal olduğunu belirtti.

İletişim Başkanlığının “ticari sır” niteliğindeki bilgileri de isteyip alabileceğini ama sır niteliğini koruyarak elinde tutacağını belirten Akyol, “CB İletişim Başkanlığı’nın “ticari sır”larla ne ilişkisi olabilir?” diye sordu.

Taha Akyol, yazısında şunları kaydetti:

“Yolsuzluk, kara para falan gibi şüpheler oluştuysa, bu konuda MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) yetkilidir, ilgilidir ve uzmanlığa sahiptir. Üstelik CB sisteminde Cumhurbaşkanı partilerüstü değildir. ‘Partili’ olmaktan da öteye, partisinin genel başkanıdır. Öbür partilere karşı siyasî mücadele halindedir. AK Partililer, kendi kişisel verilerini muhalefetin ele geçirmesini isterler mi?! Kararname “fişleme” kaygılarına yol açmaktadır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA